miniPRZEWODNIK Zakynthos


Przewodnik po Zakynthos


Umiłowanie tradycyjnego jedzenia skłoniło mnie do nauki pieczenia lokalnych sucharów. Połączenie prostych składników jak wino, oliwa z oliwek, rodzynki, anyż, cynamon i goździki budzi we mnie wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to pomagałam mojej babci w ugniataniu ciasta na suchary.Dionysia Therianou,
właścicielka Therianos Family Farm

IDEALNY
JEDEN DZIEŃ

Wybierz się w rejs wokół wysepki Marathonisi i zażyj kąpieli morskiej w jej lazurowych zatokach. Marathonisi nie jest zamieszkana ani zagospodarowana, nie ma ani jednego sklepu czy tawerny, za to porastają ją oliwne gaje i zielone lasy dębowe i sosnowe. To jedno z ulubionych miejsc lęgowych chronionych żółwi Caretta Caretta oraz fok morskich Monachus Monachus.

ATRAKCJE
TURYSTYCZNE

JASKINIE
BLUE CAVES

dostępne są tylko od strony morza. Nazwa pochodzi od niezwykłego widowiska, jakie rozgrywa się w ich wnętrzu - błękitne refleksy na ścianach tworzą wręcz magiczną atmosferę. Łuki powstałe przez tysiące lat erozji pozwalają na przepływanie między jaskiniami.

XIGIA

zatoka ma naturalne SPA. W tym miejscu znajduje się bowiem ujście źródeł siarkowych bezpośrednio do morza.

ZATOKA WRAKU

spoczywający tu wrak statku przemytników papierosów sprawia, że to najbardziej fotografowana plaża na Zakynthos.

ŻÓŁW MORSKI
CARETTA CARETTA

symbol wyspy, gatunek niestety zagrożony. Występuje jedynie w obrębie basenu Morza Śródziemnego. Żółwie mogą osiągnąć 1,2 metra długości i 100 kg wagi. Samica składa jaja między czerwcem a sierpniem. Od tysiącleci żyją wokół wyspy Zakynthos. Zobaczyć je można w zatokach Laganas i Gerakas. Uwaga! Zwróć uwagę na przepisy chroniące żółwie i przestrzegaj ich.

MIEJSCA, KTÓRE
WARTO ODWIEDZIĆ
KIPSELI

Ciche i spokojne miasteczko ma charakter tradycyjnej greckiej wioski otoczonej gajami oliwnymi i lasami. W okolicy znajduje się kilka ładnych piaszczystych plaż - w Pachi Ammos i Agios Konstantinos, które z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę turystów.

PLANOS/TSILIVI

Jedne z modniejszych kurortów na wyspie. W ciągu dnia polecamy odpoczynek na piaszczystych plażach, a wieczorem kolację w jednej z licznych tawern. Małe Planos wchłonięte przez Tsilivi zapewnia spokojniejszy nocleg, a już sama droga do niego to okazja do miłego spaceru lub biesiadowania w jednej z licznych restauracji.

KALAMAKI

Ta miejscowość z malowniczą piaszczystą plażą, z ciepłymi i płytkimi wodami rozciąga się na około 3 km, aż do połączenia z Laganas i Agios Sostis. Jest to teren chroniony ze względu na miejsca lęgowe żółwi Caretta Caretta, więc niedozwolony jest wstęp na plaże Kalamaki przed wschodem lub po zachodzie słońca.


LAGANAS

Ma plażę o długości ok. 9 km, uważaną za jedną z najdłuższych i najpiękniejszych w Grecji, która umożliwia uprawianie większości sportów morskich. Okolica oferuje bogate życie nocne, gdzie można wybierać spośród wielu klubów i restauracji. Jednocześnie Laganas jest znane na całym świecie, ponieważ jest to naturalne siedlisko chronionych żółwi Caretta Caretta.

PORTO KOUKLA

Niezwykle spokojna miejscowość wypoczynkowa usytuowana przy malowniczej Zatoce Laganas, położona ok. 4 km od znanego kurortu Laganas. Jej uroki doceni każdy, kto pragnie odpocząć od gwaru wielkich miast i spędzić wakacje w urokliwym miejscu.

VASSILIKOS

To jeden z najbardziej urokliwych półwyspów na Zakynthos. Charakterystyczne są tutejsze niewielkie piaszczyste zatoczki i hotele położone na wzgórzach. Wszystko to tworzy niezapomniany krajobraz. Idealne miejsce na spokojne rodzinne wakacje albo na romantyczny wypoczynek we dwoje.


Galeria

Nasze
Hotele

wycieczki
fakultatywne

Wielka grecka wycieczka
24 EUR dorosły
10 EUR dziecko
Fascynująca wycieczka po wyspie, podczas której będzie możliwość obejrzenia najciekawszych i najpiękniejszych miejsc oraz spróbowania regionalnych produktów. Nasz przewodnik opowie Państwu jak wygląda życie na wyspie, a także zaskoczy wieloma ciekawostkami dotyczącymi Zakynthos i nie tylko. Pierwszym punktem wycieczki będzie punkt widokowy w miejscowości Katastari, gdzie można podziwiać widok na sąsiednią wyspę Kefalonię oraz Zatokę Alykes, gdzie znajdują się pozostałości po żupach solnych. Następnie przejedziemy do Askos – największego naturalnego Parku krajobrazowego w południowo zachodniej Grecji. Kolejną atrakcją będą Błękitne Groty i Przylądek Skinari. Kąpiel w turkusowej wodzie oraz podziwianie jaskiń będzie główną atrakcją tego miejsca. Następnie z punktu widokowego będziemy podziwiali jedną z 10 najpiękniejszych na świecie i najsłynniejszą plażę wyspy Zakynthos czyli Zatokę Wraku. Zwiedzimy również monastyr w Anafonitrze, gdzie większą część swojego życia spędził św. Dionizos – patron wyspy. W tej miejscowości będzie również przerwa na obiad. W prawdziwej greckiej tawernie będą mogli Państwo zjeść domowy grecki obiad, przygotowany z lokalnych produktów. Kolejne dwa punkty do których zawitamy to tłocznia oliwy i winiarnia. W tłoczni poznamy proces powstawania oliwy z oliwek, posmakujemy oliw z różnymi dodatkami np. cytryną czy gorzką pomarańczą. Naszą Wielką Grecką Wycieczkę zakończymy wizytą w winiarni, gdzie będą mieli Państwo możliwość spróbowania miejscowego wina. Trasa naszego przejazdu biegnie przez malownicze wioski, góry oraz wzdłuż wybrzeża. Doskonały sposób na poznanie wyspy i odkrycie jej uroków.

Olimpia - kolebka igrzysk
64 EUR dorosły
46 EUR dziecko
Odwiedziny w Antycznej Olimpii to przede wszystkim okazja do zobaczenia kolebki igrzysk olimpijskich oraz bliskie spotkanie z antyczną Grecją. Tego dnia przeprawiamy się do kontynentalnej części Grecji - na Peloponez. Olimpia to jedno z najważniejszych sanktuariów antycznej Grecji, gdzie przez ponad tysiąc lat rozgrywane były greckie igrzyska. To w tym miejscu na kilka dni spotykali sie Grecy z całego świata, aby oddać cześć Zeusowi i walczyć o zwycięstwo, sławę i zaszczyty. Sanktuarium Zeusa Olimpijskiego jest jednym z największych w Grecji, a posąg Zeusa należał do siedmiu cudów antyczego świata. Przeprawa morska do Killini trwa ok. 1 h 15 minut. Następnie czeka nas godzinny przejazd do Olimpii wzdłuż zachodniego wybrzeża Peloponezu, jednego z najciekawszych greckich regionów. Podczas wycieczki zwiedzimy muzeum archeologiczne, gdzie zobaczymy jedne z najciekawszych przykładów sztuki klasycznej, między innymi: posąg Hermesa czy piękne frontony świątyni Zeusa. Podczas spaceru po wykopaliskach archeologicznych zobaczymy: gimnazjon, palestrę, świątynię Zeusa Olimpijskiego czy świątynię Hery. Będzie też okazja do zobaczenia stadionu olimpijskiego - głównej i pierwszej areny Olimpijskiej, zobaczymy też gdzie odpala sie regularnie znicz olimpijski przed nowożytnymi igrzyskami. Wykopaliska archeologiczne i muzeum są uznawane za jedne z najciekawszych na świecie. To miejsce zachwyca każdego i powinno być punktem obowiązkowym pobytu w Grecji.

Spotkanie z zółwiami Caretta Caretta
29 EUR dorosły
15 EUR dziecko
Z hotelu przejedziemy do portu w miejscowości Ag. Sostis. Port usytuowany jest tuż przy pięknej zatoce Laganas. Niewielkimi stateczkami wyruszymy na poszukiwanie żółwi Caretta Caretta. Podczas miłego rejsu, oprócz żółwi, podziwiać będziemy imponujące klify oraz jaskinie, dowiemy się również wiele ciekawych informacji o życiu tych interesujących zwierząt. Przy przylądku Keri wpłyniemy do jednej z jaskiń i zrobimy sobie przerwę na kąpiel. Udamy się również w pobliże wyspy w kształcie żółwia - Marathonisi. Będzie to kolejna okazja na kąpiel w turkusowych wodach. Cały nasz rejs odbywać się będzie na wodach Narodowego Parku Morskiego. Żółwie stały się symbolem wyspy Zakynthos i jest to jedyne miejsce gdzie można spotkać je w naturalnym środowisku.

Zakynthos nocą
19 EUR dorosły
11 EUR dziecko
Popołudniową porą przyjeżdzamy do malowniczej stolicy wyspy – miasta Zakynthos. Pierwsze kroki kierujemy na wzgórze Bohali gdzie mieściła się twierdza wenecka. Ten punkt widokowy umożliwia nam podziwianie pięknej panoramy miasta i zatoki wraz z portem. W oddali widać również wzgórza Vasilikos. Później zjeżdżamy autokarem w dół i rozpoczniemy zwiedzanie stolicy od kościoła św. Dionizosa, gdzie złożone są relikwie patrona wyspy. Jest to jeden z 3 budynków w stolicy ocalałych po trzęsieniu ziemi w 1953r. Następnie promenadą i ulicą Alexandro Roma dochodzimy do placu św. Marka gdzie mamy czas wolny by poczuć klimat tego miejsca. Podczas spaceru przekażemy wiele ciekawostek związanych z historią miasta, jego mieszkańcami, zwyczajami oraz informacje o codziennym życiu w stolicy. Pamiętajmy o tym, że w Grecji to właśnie wieczorem można spotkać tutejszych mieszkańców i usłyszeć dźwięki muzyki dobiegające z lokalnych tawern. Późnym wieczorem wracamy do hoteli.

Zatoka wraku All Inclusive
42 EUR dorosły
23 EUR dziecko
Z hotelu przejedziemy malowniczym północno- zachodnim wybrzeżem wyspy, dojeżdżając do uroczego portu, zwanego Porto Vromi. Ta naturalna zatoka znana jest przede wszystkim z zapierających dech widoków, błękitnych jaskiń i co najważniejsze - z wizerunku twarzy boga mórz i oceanów Posejdona, wyrzeźbionego przez matkę naturę na zboczach jednej z jaskiń. Jednak głównym celem naszej wyprawy jest zobaczenie Zatoki Wraku z góry, jak i również z dołu. Navagio, bo tak nazywają zatokę Grecy, jest wizytówką wyspy i całej Grecji. Zatoka co roku znajduję się w rankingu 10 najpiękniejszych plaż na świecie. W czasie wycieczki przewidziany jest czas na plażowanie i kąpiel w krystalicznie czystych wodach Morza Jońskiego. Następnie wracamy do portu, skąd dalej udajemy się na punkt widokowy, z którego roztacza się niesamowity widok na Zatokę Wraku. Wspaniałe zdjęcia przez długi czas będą przypominały Państwu o tej wyprawie. Sami zobaczycie jak trudne jest podjęcie decyzji, z której perspektywy Zatoka Wraku jest piękniejsza.

Rejs Pirata
Tylko u nas
32 EUR dorosły
12 EUR dziecko


kefalonia
53 EUR dorosły
32 EUR dziecko


Gwarancja bezpiecznych wakacji

z Grecos

O nas
PONAD
MILION
zadowolonych
Klientów
15
SEZONÓW
bezpiecznych
wakacji
PONAD
270
HOTELI
w ofercie
75 MLN PLN
sumy gwarancyjnej
wakacji