Attyka - atrakcje zabytki

miniPRZEWODNIK ATTYKA


Przewodnik po Attyce


Grecja to smak... Smak świeżych warzyw dojrzewających w śródziemnomorskim klimacie, kruchej fety, pachnących oliwek, kontosouvli, souvlaki oraz jagnięcych kotlecików. Niemal od ponad stu lat zachowujemy ten smak w naszej rodzinie. Mój dziadek uczył mojego ojca sposobów przyrządzania potraw, a mój ojciec przekazał je mnie. Mamy trzy pokolenia tradycji.Georgios i Vasilis Gkikas,
właściciele tawerny Mourouzis w miejscowości Kalivia

Idealny
Jeden Dzień

Będąc w regionie Attyka koniecznie musisz zwiedzić Ateny wraz z Akropolem i innymi głównymi antycznymi zabytkami Grecji. Piękny zbiór eksponatów, posągów, elementów architektonicznych należy zobaczyć w Nowym Muzeum Akropolu. Po historycznej wycieczce udaj się na jedną z licznych przepięknych plaż, rozciągających się wzdłuż całego wybrzeża. Zachód słońca spędź w jedynym słusznym miejscu – na przylądku Sunion, obok świątyni Posejdona.

Attyka (zwana Riwierą Ateńską) to region o wspaniałym śródziemnomorskim klimacie z przepięknymi krajobrazami, jednocześnie kolebka greckiej kultury oraz historii, a wszystko to oblane ciepłymi wodami Morza Egejskiego.

Atrakcje
Turystyczne

Przylądek
Sunion

jego olbrzymią atrakcją jest stroma skarpa z ruinami świątyni Posejdona. Budowla powstała w V w. p.n.e. i pełniła rolę ołtarza, gdzie składano ofiary bogu mórz. Dziś pozostały jej szczątki, ale widok na Morze Egejskie i spektakularne zachody słońca ściągają wielu turystów.

Egina

wyspa rybacka, ulubiony kurort wypoczynkowy Ateńczyków. Nazwa pochodzi od imienia mitologicznej Aiginy, córki Asoposa, która została porwana przez Zeusa na tą właśnie wyspę. Skoro Zeus upatrzył sobie to miejsce na miejsce schadzek z Aiginą musi być niezwykle urokliwe.

Ateny

stolica Grecji. Region z licznymi atrakcjami turystycznymi związanymi głównie z antyczną Helladą. Szczególnie godne uwagi jest wzgórze Akropol, wraz z przepięknymi monumentalnymi budowlami: Partenonem, Erechtejonem, świątynią Ateny oraz Propylejami. Akropol warto obejrzeć też z oddali ze wzgórz Pnyks. Bliższe spotkania z kulturą i sztuką antyczną zapewni wizyta w Nowym Muzeum Akropolu i Narodowym Muzeum Archeologicznym.

Pireus

nowoczesne portowe miasto z malowniczym nabrzeżem, długim deptakiem pełnym sklepików i knajpek serwujących lokalne specjały, w tym wyśmienite dary morza.

Miejsca, które
warto odwiedzić
NEA
MAKRI

Jedno z miast na przedmieściach Aten. Ma mały port i mnóstwo kawiarni i tawern, w których można skosztować świeżej ryby. Wybrzeże miasteczka jest bardzo malownicze, porośnięte palmami, z przepięknym widokiem na morze.

MATI

Położenie nad morzem, malownicza linia brzegowa z niewielkimi zatoczkami, spokojne i ciche miejsce czyni je idealnym miejscem na urlop dla rodzin z dziećmi. Jednocześnie bliskość Aten zapewnia dostęp do wielu atrakcji stolicy, bez jej zgiełku i tłoku.

VRAVRONA

Może pochwalić się niepowtarzalną atmosferą typowego greckiego miasteczka, położona jest tuż nad morzem, na niewielkim wzniesieniu, w bardzo spokojnej i uroczej okolicy. Znajduje się tu jedna z najważniejszych świątyń bogini Artemidy. Teren tego sanktuarium został świetnie zachowany, a tuż obok świątyni znajduje się fantastyczne, nowoczesne muzeum z oryginalną ekspozycją przedmiotów jakie odnaleziono na wykopaliskach.


ANAVYSSOS

Niezwykle malownicze miasteczko o typowo greckim klimacie. Słynie z wyjątkowo czystej piaszczysto-żwirkowej plaży. Położone jest w centralnej części Attyki. W barach i tawernach warto skosztować tradycyjnych greckich specjałów.

MARATON

Dzisiejszy Maraton to głównie płaska równina ze sztucznym jeziorem, jednak nazwa ta wciąż przywodzi na myśl wielkie zwycięstwo Greków (490 rok p.n.e.) nad perskimi najeźdźcami. Dziś wioska Maraton organizuje doroczny bieg ku czci greckiego posłańca, który przebiegł stąd do Aten z wieścią o zwycięstwie nad Persami.

Galeria

Nasze
Hotele

Wycieczki
fakultatywne

Ateny-zachwycająca stolica
ok. 50 EUR os. dor.
ok. 25 EUR dziecko
Zwiedzanie stolicy Grecji, kolebki cywilizacji, filozofii i sztuki, należy potraktować wręcz jako turystyczny obowiązek. Na początek odwiedzimy Akropol, święte wzgórze. W trakcie wycieczki zatrzymamy się również na Kalimarmaro, arenie pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich. Zobaczymy też okazałe ruiny świątyni Zeusa Olimpijskiego, widowiskową zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Syntagma oraz ateńską trylogię, czyli trzy najbardziej okazałe budynki z XIX w.: Akademię, Uniwersytet i Bibliotekę Narodową. Wolny czas spędzimy w uroczej dzielnicy Plaka, położonej u stóp Akropolu. Czeka nas jeszcze wizyta w Narodowym Muzeum Archeologicznym, jednym z najciekawszych na świecie, którego ekspozycja zachwyca, budzi podziw i wzruszenie.

Czas trwania: 7:15 - 18:00
Ateny nocą
ok. 35 EUR os. dor.
ok. 17,5 EUR dziecko
Późnym popołudniem odwiedzimy Nowe Muzeum Akropolu, wielką dumę Greków. Realizacja tego projektu była marzeniem Meliny Merkouri. W muzeum zgromadzone są setki przepięknych posągów sprzed 2500 lat, fragmenty świątyń, elementy dekoracyjne budynków i słynne Kariatydy. Wizyta w muzeum przy zachodzącym słońcu będzie nie lada przeżyciem, ponieważ ten unikalny obiekt jest oświetlany naturalnym światłem. Spacer przepięknym deptakiem wokół historycznego centrum Aten, gdzie zobaczymy m.in. podświetlone wzgórze Filopapou, Agorę Grecką ze świątynią Hefajstosa, Akropol, Agorę Rzymską. Wolny czas na kolację lub zakupy w dzielnicach Monastiraki i Plaka, które tętnią życiem przede wszystkim wieczorem. Niesamowita wycieczka dla kochających grecką atmosferę!

Czas trwania: 16:00 - 23:30
Delfy - w pępku świata
ok. 68 EUR os. dor.
ok. 34 EUR dziecko
Całodniowa wycieczka do jednego z najważniejszych sanktuariów starożytnej Grecji. Bliskie spotkanie z mitologią i historią. Trasa przejazdu wiedzie przez słynne Teby, Beocję, które od czasów antycznych były ważnymi ośrodkami rolniczymi, monumentalne góry Parnas. Delfy to dla starożytnych Greków pępek, czyli środek świata. Miejscowa wyrocznia, na czele której stała kapłanka Pytia decydowała o losach państw, miast, ustanawiała prawo. Bogactwo i siła Delf wzbudzały szacunek, strach przed potężną siłą Apollina. Delfy są jak księga, ale z marmuru, która dostarcza nam wiele informacji o starożytnej Grecji. A okazałe budowle Skarbca Ateńczyków, świątyni Apollona czy teatru nie pozwalają nikomu przejść koło nich obojętnie. W muzeum zobaczymy m.in. Sfinksa z Naxos, okazałe płaskorzeźby, które dekorowały Skarbiec Syfnijczyków, słynnych bliźniaków z Argos czy Woźnicę, jeden z najpiękniejszych posągów klasycznej Grecji. Przejazd przez wioskę Arachova, zimową stolicę Grecji, przerwa na posiłek i powrót do hoteli.
Śladami mitów - Kanał Koryncki, Epidauros, Mykeny, Nafplio
ok. 68 EUR os. dor.
ok. 34 EUR dziecko
Najciekawsza wycieczka jaką można zrealizować w ciągu jednego dnia będąc w Grecji kontynentalnej. Niesamowite spotkanie z antyczną Helladą. A trasa przejazdu będzie również zachwycająca. Na początek zatrzymamy się nad Kanałem Korynckim, który w XIX wieku był wielkim osiągnięciem technicznym i stał się symbolem nowożytnej Grecji. Przejazd do Epidauros. Zwiedzanie muzeum archeologicznego poświęconego sanktuarium boga sztuki lekarskiej Asklepiosa. Wśród eksponatów zobaczymy m.in. narzędzia chirurgiczne, naczynia używane do terapii leczniczych około 2500 lat temu. Wizyta w najlepiej zachowanym i największym antycznym teatrze w Grecji, który słynie ze swojej idealnej akustyki. Kolejny postój będzie w Nafplio, pierwszej stolicy niepodległej Grecji, zwanym miastem zakochanych. Spacerując po starówce przeniesiecie się w XIX wiek albo w dawniejsze jeszcze czasy, kiedy panowali tutaj Wenecjanie czy Turcy. Zwiedzanie Myken, jednego z najstarszych miast w Europie, gdzie 3500 lat temu rozwinęła się najstarsza grecka cywilizacja na kontynencie europejskim. Zobaczymy m.in. mury cyklopiczne, Lwią Bramę oraz domniemany grobowiec Agamemnona. Pełni wrażeń, po przerwie na dobry grecki obiad ruszymy w drogę powrotną.
3 magiczne wyspy - Paros, Hydra i Egina
ok. 95 EUR os. dor.
ok. 47,5 EUR dziecko
Niepowtarzalna okazja zwiedzenia trzech wysp w ciągu jednego dnia! Piękny całodniowy rejs po zatoce Argosarońskiej Morza Egejskiego. Wypłyniemy z Pireusu i w kierunku Poros. Ta niewielka wysepka słynie z plantacji cytryn. Dotrzemy do jej stolicy, która prezentuje się znakomicie od strony morza. Tam będziemy mieli czas wolny na spacer wąskimi uliczkami miasteczka, aby wejść na punkt widokowy i delektować się pięknymi krajobrazami. Na kolejnej wyspie – Hydra - zakazany jest ruch samochodów, motocykli, a nawet rowerów. Jedyny środek lokomocji to osiołek. W latach 60. minionego stulecia była mekką dla artystów. Słynie ze swojej architektury willowej. Wspólny spacer po mieście wśród okazałych domów, kościołów, a do tego bogata roślinność, błękitne morze ładują każdego odwiedzającego pozytywną energią. Ostatnia z trzech wysp ma najbogatszą historię i najwięcej do pokazania. Niemożliwe wydaje się, że w starożytności była ona potęgą zdolną do rywalizacji z Atenami. Eginejczycy handlowali z całym śródziemnomorskim światem, jako pierwsi wprowadzili system monetarny, szczycili się wieloma sportowcami. Dziś wyspa żyje głownie z turystyki, ponieważ jest masowo odwiedzana w weekendy przez Ateńczyków oraz plantacji pistacji. W malowniczej stolicy można udać się na ciekawy spacer, aby podziwiać XIX wieczne budynki. Z pewnością jednak warto pojechać do antycznej świątyni Afai, poświęconej kreteńskiej nimfie i zbudowanej 60 lat wcześniej niż Partenon w Atenach.
Sunion - Zachód Słońca
ok. 35 EUR os. dor.
ok. 17,5 EUR dziecko
Położenie okazałej świątyni Posejdona w Sunio jest magiczne i wyjątkowe! Zbudowana została 2500 lat temu w najbardziej wysuniętym na południe krańcu Attyki. Wszyscy podróżujący statkami do, lub z Aten mogli oddać cześć bogu morza. Monumentalna świątynia prezentuje się dziś znakomicie. Oprócz bogatej historii i nowatorskich rozwiązań architektonicznych słynie również z niepowtarzalnych zachodów słońca. Natura daje tutaj niesamowity popis swoich możliwości. Wielka gama kolorów, które tańczą między małymi wysepkami, wysokimi górami i morzem. Wycieczka dla ludzi lubiących odrobinę romantyzmu i kochających piękne widoki.

Gwarancja bezpiecznych wakacji

z Grecos

O nas
900 TYS.
zadowolonych
Klientów
14
SEZONÓW
bezpiecznych
wakacji
PONAD
270
HOTELI
w ofercie
72 MLN PLN
sumy gwarancyjnej
wakacji