Attyka - atrakcje zabytki

miniPRZEWODNIK ATTYKA


Przewodnik po Attyce


Grecja to smak... Smak świeżych warzyw dojrzewających w śródziemnomorskim klimacie, kruchej fety, pachnących oliwek, kontosouvli, souvlaki oraz jagnięcych kotlecików. Niemal od ponad stu lat zachowujemy ten smak w naszej rodzinie. Mój dziadek uczył mojego ojca sposobów przyrządzania potraw, a mój ojciec przekazał je mnie. Mamy trzy pokolenia tradycji.Georgios i Vasilis Gkikas,
właściciele tawerny Mourouzis w miejscowości Kalivia

Idealny
Jeden Dzień

Będąc w regionie Attyka koniecznie musisz zwiedzić Ateny wraz z Akropolem i innymi głównymi antycznymi zabytkami Grecji. Piękny zbiór eksponatów, posągów, elementów architektonicznych należy zobaczyć w Nowym Muzeum Akropolu. Po historycznej wycieczce udaj się na jedną z licznych przepięknych plaż, rozciągających się wzdłuż całego wybrzeża. Zachód słońca spędź w jedynym słusznym miejscu – na przylądku Sunion, obok świątyni Posejdona.

Attyka (zwana Riwierą Ateńską) to region o wspaniałym śródziemnomorskim klimacie z przepięknymi krajobrazami, jednocześnie kolebka greckiej kultury oraz historii, a wszystko to oblane ciepłymi wodami Morza Egejskiego.

Atrakcje
Turystyczne

Przylądek
Sunion

jego olbrzymią atrakcją jest stroma skarpa z ruinami świątyni Posejdona. Budowla powstała w V w. p.n.e. i pełniła rolę ołtarza, gdzie składano ofiary bogu mórz. Dziś pozostały jej szczątki, ale widok na Morze Egejskie i spektakularne zachody słońca ściągają wielu turystów.

Egina

wyspa rybacka, ulubiony kurort wypoczynkowy Ateńczyków. Nazwa pochodzi od imienia mitologicznej Aiginy, córki Asoposa, która została porwana przez Zeusa na tą właśnie wyspę. Skoro Zeus upatrzył sobie to miejsce na miejsce schadzek z Aiginą musi być niezwykle urokliwe.

Ateny

stolica Grecji. Region z licznymi atrakcjami turystycznymi związanymi głównie z antyczną Helladą. Szczególnie godne uwagi jest wzgórze Akropol, wraz z przepięknymi monumentalnymi budowlami: Partenonem, Erechtejonem, świątynią Ateny oraz Propylejami. Akropol warto obejrzeć też z oddali ze wzgórz Pnyks. Bliższe spotkania z kulturą i sztuką antyczną zapewni wizyta w Nowym Muzeum Akropolu i Narodowym Muzeum Archeologicznym.

Pireus

nowoczesne portowe miasto z malowniczym nabrzeżem, długim deptakiem pełnym sklepików i knajpek serwujących lokalne specjały, w tym wyśmienite dary morza.

Miejsca, które
warto odwiedzić
NEA
MAKRI

Jedno z miast na przedmieściach Aten. Ma mały port i mnóstwo kawiarni i tawern, w których można skosztować świeżej ryby. Wybrzeże miasteczka jest bardzo malownicze, porośnięte palmami, z przepięknym widokiem na morze.

MATI

Położenie nad morzem, malownicza linia brzegowa z niewielkimi zatoczkami, spokojne i ciche miejsce czyni je idealnym miejscem na urlop dla rodzin z dziećmi. Jednocześnie bliskość Aten zapewnia dostęp do wielu atrakcji stolicy, bez jej zgiełku i tłoku.

VRAVRONA

Może pochwalić się niepowtarzalną atmosferą typowego greckiego miasteczka, położona jest tuż nad morzem, na niewielkim wzniesieniu, w bardzo spokojnej i uroczej okolicy. Znajduje się tu jedna z najważniejszych świątyń bogini Artemidy. Teren tego sanktuarium został świetnie zachowany, a tuż obok świątyni znajduje się fantastyczne, nowoczesne muzeum z oryginalną ekspozycją przedmiotów jakie odnaleziono na wykopaliskach.


ANAVYSSOS

Niezwykle malownicze miasteczko o typowo greckim klimacie. Słynie z wyjątkowo czystej piaszczysto-żwirkowej plaży. Położone jest w centralnej części Attyki. W barach i tawernach warto skosztować tradycyjnych greckich specjałów.

MARATON

Dzisiejszy Maraton to głównie płaska równina ze sztucznym jeziorem, jednak nazwa ta wciąż przywodzi na myśl wielkie zwycięstwo Greków (490 rok p.n.e.) nad perskimi najeźdźcami. Dziś wioska Maraton organizuje doroczny bieg ku czci greckiego posłańca, który przebiegł stąd do Aten z wieścią o zwycięstwie nad Persami.

Galeria

Wycieczki
fakultatywne

Ateny - zachwycająca stolica
ok. 50 EUR dorosły
ok. 25 EUR dziecko
Zwiedzanie stolicy Grecji, jednego najstarszych miast, kolebki cywilizacji, filozofii i sztuki należy potraktować wręcz jak obowiązek. Na początek zwiedzimy Akropol, święte wzgórze. Monumentalne Propyleje, Partenon czy Erechtejon do dziś zachwycają miliony turystów swoim pięknem, elegancja, doskonałością. Potęga myśli technicznej starożytnych Greków w zasięgu wzroku. Postój na Kalimarmaro, antycznym stadionie, arenie pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich. Podczas objazdu zobaczymy okazałe ruiny świątyni Zeusa Olimpijskiego widowiskową zmianę warty przy Grobie nieznanego Żołnierza na placu Syntagma, ateńską trylogię, czyli trzy najbardziej okazałe budynki XIX wieku – Akademia, Uniwersytet i Biblioteka Narodowa. Wolny czas w uroczej dzielnicy Plaka, położonej u stóp Akropolu na udane zakupy czy dobry grecki obiad w jednej z tawern. Wizyta w Narodowym Muzeum Archeologicznym, jedno z najciekawszych na świecie. Niesamowita, wciągająca podróż w czasie. Maska Agamemnona, sztylet mykeński, cykladzkie figurki Idole, amfora z Dipylonu, Frasiklia, Zeus z przylądka Artemizjon, Stela Hegesa to tylko kilka z eksponatów, które zachwycają, wzbudzają podziw i wzruszają.

Czas trwania: 7:15 - 18:00
Ateny nocą
ok. 38 EUR dorosły
ok. 19 EUR dziecko
Zaczynamy późnym popołudniem od zwiedzania Nowego Muzeum Akropolu, wielkiej dumy Greków. Muzeum oświetlane jest naturalnym światłem, co sprawia że widok przepięknych antycznych posągów, fragmentów świątyń i budynków w świetle zachodzącego słońca jest niezapomnianym wrażeniem. Spacer kontynuujemy po historycznym centrum Aten podziwiając pięknie podświetlone zabytki. Na zakończenie wolny czas na kolację lub zakupy w tętniących życiem dzielnicach Monastiraki i Plaka.

Czas trwania: 16:00 - 23:30
3 magiczne wyspy - Poros Hydra i Egina
Rejs
ok. 110 EUR dorosły
ok. 55 EUR dziecko
Niepowtarzalna okazja do zwiedzenia trzech wysp w ciągu jednego dnia! Piękny całodniowy rejs po zatoce Argosarońskiej Morza Egejskiego. Wypłyniemy z portu Marina Flisvos w kierunku Poros. Ta niewielka wysepka słynie z plantacji cytryn. Dotrzemy do jej stolicy, która prezentuje się znakomicie od strony morza. Tam będziemy mieli czas wolny na spacer wąskimi uliczkami miasteczka, aby wejść na punkt widokowy i delektować się pięknymi krajobrazami. Na kolejnej wyspie – Hydra - zakazany jest ruch samochodów, motocykli, a nawet rowerów. Jedyny środek lokomocji to osiołek. W latach 60. minionego stulecia była mekką dla artystów. Słynie ze swojej architektury willowej. Wspólny spacer po mieście wśród okazałych domów, kościołów, a do tego bogata roślinność, błękitne morze ładują każdego odwiedzającego pozytywną energią. Ostatnia z trzech wysp ma najbogatszą historię i najwięcej do pokazania. Niemożliwe wydaje się, że w starożytności była ona potęgą zdolną do rywalizacji z Atenami. Eginejczycy handlowali z całym śródziemnomorskim światem, jako pierwsi wprowadzili system monetarny, szczycili się wieloma sportowcami. Dziś wyspa żyje głownie z turystyki, ponieważ jest masowo odwiedzana w weekendy przez Ateńczyków oraz plantacji pistacji. W malowniczej stolicy można udać się na ciekawy spacer, aby podziwiać XIX wieczne budynki. Z pewnością jednak warto pojechać do antycznej świątyni Afai, poświęconej kreteńskiej nimfie i zbudowanej 60 lat wcześniej niż Partenon w Atenach.
Śladami mitów - Kanał Koryncki, Epidauros, Mykeny, Nafplio
ok. 65 EUR dorosły
ok. 32,5 EUR dziecko
Najciekawsza wycieczka jaką można zrealizować w ciągu jednego dnia będąc w Grecji kontynentalnej. Niesamowite spotkanie z antyczną Helladą. A trasa przejazdu będzie również zachwycająca. Na początek zatrzymamy się nad Kanałem Korynckim, który w XIX wieku był wielkim osiągnięciem technicznym i stał się symbolem nowożytnej Grecji. Przejazd do Epidauros. Zwiedzanie muzeum archeologicznego poświęconego sanktuarium boga sztuki lekarskiej Asklepiosa. Wśród eksponatów zobaczymy m.in. narzędzia chirurgiczne, naczynia używane do terapii leczniczych około 2500 lat temu. Wizyta w najlepiej zachowanym i największym antycznym teatrze w Grecji, który słynie ze swojej idealnej akustyki. Kolejny postój będzie w Nafplio, pierwszej stolicy niepodległej Grecji, zwanym miastem zakochanych. Spacerując po starówce przeniesiecie się w XIX wiek albo w dawniejsze jeszcze czasy, kiedy panowali tutaj Wenecjanie czy Turcy. Zwiedzanie Myken, jednego z najstarszych miast w Europie, gdzie 3500 lat temu rozwinęła się najstarsza grecka cywilizacja na kontynencie europejskim. Zobaczymy m.in. mury cyklopiczne, Lwią Bramę oraz domniemany grobowiec Agamemnona. Pełni wrażeń, po przerwie na dobry grecki obiad ruszymy w drogę powrotną.
Sunio - Zachód Słońca
Odkrywanie Grecji
ok. 35 EUR dorosły
ok. 17,5 EUR dziecko
Wycieczkę rozpoczniemy odwiedzenia jednej z piękniejszych plaż Attyki, Kakia Thalassa. Po kąpieli morskiej przejedziemy do okazałej świątyni Posejdona w Sunio Jest to miejsce magiczne i wyjątkowe! Zbudowana została 2500 lat temu w najbardziej wysuniętym na południe krańcu Attyki. Wszyscy podróżujący statkami do, lub z Aten mogli oddać cześć bogu morza. Monumentalna świątynia prezentuje się dziś znakomicie. Oprócz bogatej historii i nowatorskich rozwiązań architektonicznych słynie również z niepowtarzalnych zachodów słońca. Natura daje tutaj niesamowity popis swoich możliwości. Wielka gama kolorów, które tańczą między małymi wysepkami, wysokimi górami i morzem. Wycieczka dla ludzi lubiących odrobinę romantyzmu i kochających piękne widoki.
Egina - wyspa pistacjowa
Rejs Odkrywanie Grecji Spotkanie z historią Tylko u nas Plażowanie Rodzinnie
ok. 65 EUR dorosły
ok. 32,5 EUR dziecko
Wyobraź sobie wyprawę do przystani z urokliwymi, wąskimi uliczkami , cudownymi plażami, a przede wszystkim zadziwiające szmaragdowym kolorem kryształowo czyste morze. Życzliwi ludzie i historia... To właśnie Egina - bezcenny klejnot Wysp Sarońskich, ulubienica bogów i Ateńczyków. Godzinny rejs z Pireusu dzieli nas od sielskiej atmosfery i oazy spokoju. Wyspa, która kojarzy się przede wszystkim ze smakiem pistacji- prawdziwym skarbem i najgorętszym towarem eksportowym wyspy ma sporo do zaoferowania. Podczas naszej wędrówki odwiedzimy llasztor świętego Nektariosa, który czaruje bielą swych murów, a obok dominuje bryła największego w Grecji kościoła. Zobaczymy Paleochorę, wyludnioną miejscowość z IX wieku wzniesioną jako ochronę przed atakami piratów. Oczywiście zawitamy też do antycznej świątyni Afai, uznawanej za pierwowzór dla ateńskiego Partenonu na Akropolu. Malownicze widoki na wyspę i Zatokę Sarońską gwarantowane! Po dniu pełnym wrażeń i pięknych widoków zatrzymamy się na plaży Agia Marina, aby zażyć morskiej kąpieli.

Gwarancja bezpiecznych wakacji

z Grecos

O nas
16
SEZONÓW
bezpiecznych
wakacji
PONAD
MILION
zadowolonych
Klientów
BLISKO
250
HOTELI
w ofercie
70 MLN PLN
sumy gwarancyjnej
wakacji