miniPRZEWODNIK PELOPONEZ


Przewodnik po Peloponezie


Grecja należy do światowej czołówki producentów oliwy z oliwek. Wakacje w krainie Hellady, poza słońcem i morzem, z pewnością kojarzą Wam się także ze świeżym, zdrowym i aromatycznym jedzeniem. Drzewo oliwne to dar od Boga! Peloponez słynie z najlepszej odmiany drzew oliwnych, z których wyrabia się oliwę najlepszej jakości. Zbieranie oliwek to ciężka i żmudna praca, ale jej efekty są absolutnie warte wkładanego wysiłku, ponieważ każda potrawa przyrządzana na bazie greckiej oliwy lub z jej dodatkiem smakuje po prostu lepiej.Evagelos Barbetseas,
właściciel ogrodu oliwnego

IDEALNY
JEDEN DZIEŃ

Na początek odrobina historii antycznej: Messini, Olimpia. Następnie rzut oka na życie prawdziwych Greków w jednej z górskich wiosek, gdzie czas płynie innym rytmem. Potem koniecznie wypoczynek na rajskiej plaży Voidokilia. Nie możesz też opuścić Peloponezu, nie spróbowawszy oliwek czy lokalnej specjalności – pilawu. Wieczór koniecznie uczcij lampką retsiny – wina żywicznego z dodatkiem żywicy sosny piniowej.

ATRAKCJE
TURYSTYCZNE

Starożytna Messini

największa, a zarazem położona najbliżej Kalamaty atrakcja turystyczna. U stóp wioski Mavronati znajdują się ruiny antycznego miasta zamieszkiwanego przez Greków, a następnie przez Rzymian. Cały czas prowadzone są tu prace archeologiczne, którym mogą przyglądać się turyści.

Koroni

oprócz piaszczystej, złocistej plaży miasto oferuje możliwość zwiedzania weneckiej twierdzy i urokliwych białych domków.

Sparta

legendarne królestwo Leonidasa. Samo położenie miasta oczarowuje i pozwala zrozumieć jego potęgę

Methoni

ogromna cytadela otoczona przez morze z trzech stron. Zachowały się jej masywne mury.

MIEJSCA, KTÓRE
WARTO ODWIEDZIĆ
KALAMATA

Drugie pod względem wielkości miasto Peloponezu, ok. 80 tys. mieszkańców. Podzielone na 3 strefy: stare miasto, dzielnicę handlową i nowe miasto. Do zabytków należą bazylika, muzeum, teatr, ruiny zamku. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się promenada ze sklepami i tawernami. Miasto otoczone jest z jednej strony morzem, a z pozostałych wysokimi górami.

FINIKOUNDA

Idealna miejscowość dla poszukiwaczy typowej Grecji z dala od kurortów i tłumów turystów. Przy długiej piaszczystej plaży znajdziemy klimatyczne tawerny, szczególnie Elena czy Benetico mają niesamowity grecki klimat.

PETALIDI

Miasteczko położone w zatoce, otoczone gajem oliwnym. Bliskość starożytnej Messini i piaszczysta plaża to jego główne zalety. Z wybrzeża rozciąga się piękny widok na góry Tajget, zwłaszcza podczas zachodu słońca.


PETROCHORI

Nazwa dokładnie oznacza „kamienna wioska”, miejscowość znajduje się 50 km od Kalamaty. Słone jezioro Gialova jest obszarem chronionym przez program Natura 2000. Petrochori to idealne miejsce dla tych, którzy chcą odpocząć z dala od tłumów, blisko natury. W okolicy znajduje się kilka tradycyjnych greckich kawiarni i tawern.

MESSINI

Miasteczko założone w IV w p.n.e. przez Epaminonta po wojnie z potężną Spartą. Istniało do IV w. n.e., kiedy to zniszczyły je najazdy Gotów. Na jego terenie znajdują się dobrze zachowane zabudowania: teatr, świątynia Asklepiosa, stadion i pałac z późnych czasów rzymskich.

VONUARIA

Niewielka typowo grecka miejscowość z widokiem na zatokę Messini, oddalona o ok. 45 minut od Kalamaty. Znajdziemy tu kilka sklepów, restauracji i tawern, zabytkowy kościół na wzgórzu, ale głównym atutem jest piękna plaża.


Galeria

Nasze
Hotele

wycieczki
fakultatywne

Starożytna Olimpia - kolebka igrzysk
59 EUR dorosły
29,5 EUR dziecko
Całodniowa wycieczka do kolebki igrzysk olimpijskich i miasta o wyjątkowym, historycznym znaczeniu. Olimpia należy do największych i najpiękniejszych zabytkowych miejsc w Grecji. Zachwyt budzi już sama lokalizacja: w żyznej dolinie, pełnej dzikich oliwek i platanów. To tutaj przez ponad tysiąc lat spotykał się cały antyczny świat. Zachowane do dzisiaj zabytki, takie jak Gimnazjon, Palestra, Leonidejon, świątynia Zeusa, Hery, stadion czy Filipejon, doskonale pokazują jak mocno Grecy wierzyli w swoich bogów. Spacer po świętej ziemi Zeusa przenosi nas do tej ciekawej, pełnej legend epoki, a wizyta w muzeum archeologicznym dopełnia obraz historii tego miejsca.

Czas trwania: 08:00 - 18:00
Ateny - zachwycająca stolica
79 EUR dorosły
39,5 EUR dziecko
Zwiedzanie stolicy Grecji, jednego z najstarszych miast, kolebki cywilizacji, filozofii i sztuki należy potraktować wręcz jako obowiązek. Na początek zwiedzimy Akropol święte wzgórze. Monumentalne Propyleje, Partenon czy Erechtejon do dziś zachwycają miliony turystów swoim pięknem, elegancją i doskonałością. Potęga myśli technicznej starożytnych Greków w zasięgu wzroku. Postój na Kalimarmaro, antycznym stadionie, arenie pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich. Podczas objazdu zobaczymy okazałe ruiny świątyni Zeusa Olimpijskiego, widowiskową zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Syntagma, ateńską trylogię czyli trzy najbardziej okazałe budynki XIX wieku – Akademia, Uniwersytet i Biblioteka Narodowa. Wolny czas na udane zakupy czy dobry grecki obiad u stóp Akropolu w uroczej dzielnicy Plaka. W drodze powrotnej zatrzymamy się nad kanałem korynckim, łączącym Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Można powiedzieć, że jego historia sięga aż VI wieku p.n.e., gdy stworzono pierwsze plany przekopania terenu. Jednak kanał oficjalnie ukończono i otwarto dopiero pod koniec XIX wieku Do dziś stanowi jeden z ważniejszych i robiących ogromne wrażenie cudów techniki.
Magiczny Peloponez
Tylko u nas
59 EUR dorosły
29,5 EUR dziecko
Zapraszamy na rejs do magicznych i tajemniczych zakątków Peloponezu, który na długo pozostanie w pamięci każdego! Zatoka Messyńska, zaraz po wypłynięciu z portu w Kalamacie, zacznie czarować swoimi wdziękami oprawionymi groźnie wyglądającymi górami Tajgetos. Kąpiel w głębokim morzu przy Kardamili, małym miasteczku o wielkiej historii, wspomnianym już przez Homera, gdzie kamienne domy otoczone są podwórkami pełnymi rajskiej zieleni będzie wyjątkowy. Przy odrobinie szczęście dopłyniemy w towarzystwie bawiących się delfinów do wioski Stoupa. Chwila relaksu na plaży Kalogria zachwyci miękkim piaskiem, turkusowymi, krystalicznymi wodami. Magia tego urokliwego zakątku była natchnieniem dla autora Greka Zorby, który napisał tutaj fragmenty tej legendarnej powieści.
Kalavrita - pocztówka z górskiej Grecji
Tylko u nas
69 EUR dorosły
34,5 EUR dziecko
Miasto znane z ośrodków narciarskich oraz niezwykłej kolejki wykutej w skale. Szlak prowadzi piękną doliną rzeki pośród oleandrów, lasów klonowych, wodospadów, poprzez galerie i tunele skalne torami starej kolejki górniczej. Wybudowana w roku 1885 przez Włochów rozpoczyna swoją godzinną podróż w miejscowości Diakofto, a kończy w Kalavricie, gdzie w czasach II Wojny Światowej odegrała się niemiecka masakra miejscowej ludności. W połowie trasy w górach znajduje się stacja, na której można wysiąść i zwiedzić pobliski klasztor, uznawany za najstarszy w Grecji. 8-piętrowy klasztor zbudowany jest na skalnym wzgórzu prawie 1000 m n.p.m., u wejścia do jaskini/pieczary o wysokości 60 metrów. Z klasztoru rozpościera się rozległa panorama na wąwóz Vouraikos, gdzie wije się strumień Vouraikos, przeplatając się z torami wąskotorówki. Bez wątpienia spektakularny przejazd słynną na całym świecie kolejką jest atrakcją dla dorosłych jak i dla dzieci.
Kalamata - perła południa
Tylko u nas
43 EUR dorosły
21,5 EUR dziecko
Wczesnym rankiem udamy się do Kalamaty, stolicy Messenia. Tętniąca życiem promenada pełna kawiarni jest ulubionym miejscem spotkań i spacerów nie tylko wśród mieszkańców. Nad miastem dominuje zamek z XIII w. wzniesiony przez Franków. Pospacerujemy przez najbardziej klimatyczną część starego miasta, gdzie znajduje się urokliwy kościółek Agion Apostolon. Wokół liczne, małe sklepy zachęcają do zakupów lokalnych produktów Kalamata słynie ze znakomitej jakości oliwy i oliwek, fig, rodzynek, słonego sera sfela czy jedwabnych chust i szal. Nie można sobie odmówić miejscowych win, ouzo i innych alkoholi produkowanych przez jedne z najstarszych destylarni w Grecji a ze słodyczy warto się skusić na pasteli z miodu i sezamu.
Magiczne Zakynthos
75 EUR dorosły
37,5 EUR dziecko
Nie zabraknie okazji, by delektować się specjałami kuchni regionalnej oraz spróbować oliwy z oliwy w lokalnej tłoczarni. Ostatnim punktem będzie spacer po mieście Zakynthos - stolicy wyspy z kościołem św. Dionizego, Placem Dionizosa Solomosa i pełną pamiątek ulicą Alexandrou Roma.

_

Gwarancja bezpiecznych wakacji

z Grecos

O nas
PONAD
MILION
zadowolonych
Klientów
15
SEZONÓW
bezpiecznych
wakacji
PONAD
270
HOTELI
w ofercie
75 MLN PLN
sumy gwarancyjnej
wakacji