miniPRZEWODNIK PELOPONEZ


Przewodnik po Peloponezie


Grecja należy do światowej czołówki producentów oliwy z oliwek. Wakacje w krainie Hellady, poza słońcem i morzem, z pewnością kojarzą Wam się także ze świeżym, zdrowym i aromatycznym jedzeniem. Drzewo oliwne to dar od Boga! Peloponez słynie z najlepszej odmiany drzew oliwnych, z których wyrabia się oliwę najlepszej jakości. Zbieranie oliwek to ciężka i żmudna praca, ale jej efekty są absolutnie warte wkładanego wysiłku, ponieważ każda potrawa przyrządzana na bazie greckiej oliwy lub z jej dodatkiem smakuje po prostu lepiej.Evagelos Barbetseas,
właściciel ogrodu oliwnego

IDEALNY
JEDEN DZIEŃ

Na początek odrobina historii antycznej: Messini, Olimpia. Następnie rzut oka na życie prawdziwych Greków w jednej z górskich wiosek, gdzie czas płynie innym rytmem. Potem koniecznie wypoczynek na rajskiej plaży Voidokilia. Nie możesz też opuścić Peloponezu, nie spróbowawszy oliwek czy lokalnej specjalności – pilawu. Wieczór koniecznie uczcij lampką retsiny – wina żywicznego z dodatkiem żywicy sosny piniowej.

ATRAKCJE
TURYSTYCZNE

Starożytna Messini

największa, a zarazem położona najbliżej Kalamaty atrakcja turystyczna. U stóp wioski Mavronati znajdują się ruiny antycznego miasta zamieszkiwanego przez Greków, a następnie przez Rzymian. Cały czas prowadzone są tu prace archeologiczne, którym mogą przyglądać się turyści.

Koroni

oprócz piaszczystej, złocistej plaży miasto oferuje możliwość zwiedzania weneckiej twierdzy i urokliwych białych domków.

Sparta

legendarne królestwo Leonidasa. Samo położenie miasta oczarowuje i pozwala zrozumieć jego potęgę

Methoni

ogromna cytadela otoczona przez morze z trzech stron. Zachowały się jej masywne mury.

MIEJSCA, KTÓRE
WARTO ODWIEDZIĆ
KALAMATA

Drugie pod względem wielkości miasto Peloponezu, ok. 80 tys. mieszkańców. Podzielone na 3 strefy: stare miasto, dzielnicę handlową i nowe miasto. Do zabytków należą bazylika, muzeum, teatr, ruiny zamku. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się promenada ze sklepami i tawernami. Miasto otoczone jest z jednej strony morzem, a z pozostałych wysokimi górami.

FINIKOUNDA

Idealna miejscowość dla poszukiwaczy typowej Grecji z dala od kurortów i tłumów turystów. Przy długiej piaszczystej plaży znajdziemy klimatyczne tawerny, szczególnie Elena czy Benetico mają niesamowity grecki klimat.

PETALIDI

Miasteczko położone w zatoce, otoczone gajem oliwnym. Bliskość starożytnej Messini i piaszczysta plaża to jego główne zalety. Z wybrzeża rozciąga się piękny widok na góry Tajget, zwłaszcza podczas zachodu słońca.


PETROCHORI

Nazwa dokładnie oznacza „kamienna wioska”, miejscowość znajduje się 50 km od Kalamaty. Słone jezioro Gialova jest obszarem chronionym przez program Natura 2000. Petrochori to idealne miejsce dla tych, którzy chcą odpocząć z dala od tłumów, blisko natury. W okolicy znajduje się kilka tradycyjnych greckich kawiarni i tawern.

MESSINI

Miasteczko założone w IV w p.n.e. przez Epaminonta po wojnie z potężną Spartą. Istniało do IV w. n.e., kiedy to zniszczyły je najazdy Gotów. Na jego terenie znajdują się dobrze zachowane zabudowania: teatr, świątynia Asklepiosa, stadion i pałac z późnych czasów rzymskich.

VONUARIA

Niewielka typowo grecka miejscowość z widokiem na zatokę Messini, oddalona o ok. 45 minut od Kalamaty. Znajdziemy tu kilka sklepów, restauracji i tawern, zabytkowy kościół na wzgórzu, ale głównym atutem jest piękna plaża.


Galeria

Nasze
Hotele

wycieczki
fakultatywne

Starożytna Olimpia - kolebka igrzysk
ok. 65 EUR dorosły
ok. 32,5 EUR dziecko
Całodniowa wycieczka do kolebki igrzysk olimpijskich. Z historycznym znaczeniem Olimpii nie może się równać zbyt wiele antycznych miast. Należy ona do największych i najpiękniejszych zabytkowych miejsc w Grecji. Zachwyt budzi już sama lokalizacja: w żyznej dolinie, pełnej dzikich oliwek i platanów. To tutaj przez ponad tysiąc lat łączył się w pokoju cały antyczny świat. Zachowane do dzisiaj zabytki jak: Gimnazjon, Palestra, Leonidejon, świątynia Zeusa, Hery, stoa Ech, stadion czy Filipjon doskonale pokazują jak mocno Grecy wierzyli w swoich bogów. Spacer po świętej ziemi Zeusa przenosi nas do tej ciekawej, pełnej legend epoki. A wizyta w muzeum archeologicznym dopełni nam obraz o historii tego miejsca.
Sycylia Peloponezu
ok. 65 EUR dorosły
ok. 32,5 EUR dziecko
Zapraszamy do magicznych i tajemniczych zakątków Peloponezu, która na długo pozostanie w pamięci każdego! Półwysep Mani , zaraz opuszczeniu portu w Koroni , zacznie czarować swoimi wdziękami oprawionymi groźnie wyglądającymi górami Tajgetos .. A przepłynięcie łodziami w jednych z najpiękniejszych mokrych jaskiń na świecie – Dirou Cave zauroczy. Korytarze o długości 14 km prowadzą do najdziwniejszych i najciekawszych zakątków. Gigantyczne stalagmity i stalaktyty o przeróżnych kolorach zachwycają swoimi kształtami.
Smaki Messini
ok. 59 EUR dorosły
ok. 29,5 EUR dziecko
Wczesnym rankiem udamy się w regionie Messinia do Androusy, która stała się regionalnym centrum rolniczym dla obszaru, gdzie produkuje się, sprzedaje i eksportuje oliwki, oliwę z oliwek, figi, rodzynki i wino. Będziemy gośćmi rodzinnej firmy , która zajmuje się wyłącznie produkcją, standaryzacją i handlem oliwą z oliwek. Od 1904 roku produkują „domowej roboty” oliwę z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia. Dbają o najmniejszy szczegół, aby cieszyć się doskonałym produktem i smakiem. Historia, dusza i tradycja, gastronomii regionu Mesenia ujawniają się krok po kroku oraz cieszyć nas będą wyjątkowym przeżyciem w niekończących się gajach oliwnych wypełnionych mądrością, smakiem i aromatem Peloponezu, które będzie nam dane doświadczyć.
Ateny - zachwycająca stolica
ok. 85 EUR dorosły
ok. 42,5 EUR dziecko
Zwiedzanie stolicy Grecji, jednego z najstarszych miast, kolebki cywilizacji, filozofii i sztuki należy potraktować wręcz jako obowiązek. Na początek zwiedzimy Akropol święte wzgórze. Monumentalne Propyleje, Partenon czy Erechtejon do dziś zachwycają miliony turystów swoim pięknem, elegancją i doskonałością. Potęga myśli technicznej starożytnych Greków w zasięgu wzroku. Postój na Kalimarmaro, antycznym stadionie, arenie pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich. Podczas objazdu zobaczymy okazałe ruiny świątyni Zeusa Olimpijskiego, widowiskową zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Syntagma, ateńską trylogię czyli trzy najbardziej okazałe budynki XIX wieku – Akademia, Uniwersytet i Biblioteka Narodowa. Wolny czas na udane zakupy czy dobry grecki obiad u stóp Akropolu w uroczej dzielnicy Plaka. W drodze powrotnej zatrzymamy się nad kanałem korynckim, łączącym Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Można powiedzieć, że jego historia sięga aż VI wieku p.n.e., gdy stworzono pierwsze plany przekopania terenu. Jednak kanał oficjalnie ukończono i otwarto dopiero pod koniec XIX wieku Do dziś stanowi jeden z ważniejszych i robiących ogromne wrażenie cudów techniki.
Magiczny Peloponez
Tylko u nas
ok. 65 EUR dorosły
ok. 32,5 EUR dziecko
Zapraszamy na rejs do magicznych i tajemniczych zakątków Peloponezu, który na długo pozostanie w pamięci każdego! Zatoka Messyńska, zaraz po wypłynięciu z portu w Kalamacie, zacznie czarować swoimi wdziękami oprawionymi groźnie wyglądającymi górami Tajgetos. Kąpiel w głębokim morzu przy Kardamili, małym miasteczku o wielkiej historii, wspomnianym już przez Homera, gdzie kamienne domy otoczone są podwórkami pełnymi rajskiej zieleni będzie wyjątkowy. Przy odrobinie szczęście dopłyniemy w towarzystwie bawiących się delfinów do wioski Stoupa. Chwila relaksu na plaży Kalogria zachwyci miękkim piaskiem, turkusowymi, krystalicznymi wodami. Magia tego urokliwego zakątku była natchnieniem dla autora Greka Zorby, który napisał tutaj fragmenty tej legendarnej powieści.
Magiczne Zakynthos
ok. 83 EUR dorosły
ok. 41,5 EUR dziecko
Całodzienna wyprawa na jedną z najpiękniejszych greckich wysp - Zakynthos. Zwiedzanie rozpoczniemy od rejsu do Błękitnych Grot. To zjawiskowe miejsce przyciąga krystalicznie czystą wodą, której refleksy odbijają się na wapiennych ścianach. Podczas krótkiego postoju przy grotach ochłodzimy się w wodach Morza Jońskiego. Następnie udamy się na wysokie klify, z których będziemy podziwiać zapierającą dech w piersi Zatokę Wraku - symbol wyspy i jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w całej Grecji. Nie zabraknie okazji, by delektować się specjałami kuchni regionalnej oraz spróbować oliwy z oliwy w lokalnej tłoczarni. Ostatnim punktem będzie spacer po mieście Zakynthos - stolicy wyspy z kościołem św. Dionizego, Placem Dionizosa Solomosa i pełną pamiątek ulicą Alexandrou Roma.

_

Gwarancja bezpiecznych wakacji

z Grecos

O nas
16
SEZONÓW
bezpiecznych
wakacji
PONAD
MILION
zadowolonych
Klientów
BLISKO
250
HOTELI
w ofercie
70 MLN PLN
sumy gwarancyjnej
wakacji