miniPRZEWODNIK Santorini


Przewodnik po Santorini


Tomatokeftedes i fava - proste i niepowtarzalne Powulkaniczną ziemię, słońce i wilgoć Morza Egejskiego powierzyła natura Santoryńczykom. Kuchnia wyspy jest prosta i autentyczna. Koniecznie należy spróbować kotletów z pomidorów – tomatokeftedes, oraz gotowego, mielonego grochu podawanego z kaparami i podsmażaną na oliwie z oliwek cebulką, czyli fava. Lubimy jeść, kochamy życie i jesteśmy długowieczni! – tak mówią o sobie mieszkańcy wyspy.Barba Lefteris,
mieszkaniec Santorini

Idealny
Jeden dzień

Santorini kusi swoją pięknością. Człowiek wszędzie chce przysiąść na dłużej, aby podelektować się urodą wyspy. Dlatego doskonałą propozycją jest mieć w zasięgu wzroku całe Santorini przez parę godzin. Jak to zrobić? Wyprawa na wulkan Nea Kameni! Oczywiście z rana, jeszcze przed największymi upałami. Spacer do krateru wynagradza pięknymi widokami. Potem jeszcze szybka kąpiel w źródłach termalnych i przeprawa na kameralną wysepkę Thirassia. Nie szkodzi, że trzeba pokonać wiele schodów, aby dostać się do głównej osady. Niesamowite widoki na Santorini pompują w każdego ogromne pokłady energii. Świeża ryba z grilla, fava i sałatka z pomidorkami będą świetnym lunchem. Popołudniowa kąpiel ożywi każdego, bo wieczorem jeszcze wypada iść na spacer, czyli po grecku volta, aby wypić pyszny koktajl w Oia.

Atrakcje
Turystyczne

AKROTIRI

jedno z najważniejszych prehistorycznych miast na Morzu Egejskim, którego historia sięga czwartego tysiąclecia przed naszą erą. Zorganizowane miasto, z siecią dróg, piętrowymi budynkami udekorowanymi pięknymi malowidłami ściennymi przestało nagle istnieć w XVII w. p.n.e. poprzez silne trzęsienia ziemi. Dzieła zniszczenia dopełnił wybuch wulkanu, a popiół zakonserwował pozostałości, które dziś można podziwiać.

WULKAN NEA KAMENI

jeden z niewielu aktywnych wulkanów, który wybucha co 20 tysięcy lat i doprowadza do ogromnych zniszczeń na wyspie. Dzięki temu santorińska Kaldera jest największa na świecie.

ZACHÓD SŁOŃCA W OIA

uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Grecji i przyciąga zawsze tłumy turystów.

STAROŻYTNA THIRA

znajduje się w wiosce Mesa Vouno na wysokości 396 metrów. Zostało założone w IX w.p.n.e i zamieszkane przez ponad tysiąc lat. Dziś można podziwiać m.in. pozostałości po świątyni Artedmidy, Apollona, teatru.

Miejsca, które
warto odwiedzić
FIRA

Jest największą osadą na wyspie, która pełni rolę centrum społeczno– ekonomicznego wyspy. Tutaj znajdują się banki, niewielka przychodnia, najważniejsze sklepy. W Fira koncentruje się też życie nocne wyspy z dziesiątkami barów i klubów.

PYRGOS

Średniowieczna wioska, która od 20 lat jest pod ochroną architektów. Słynie ze swojej twierdzy. Położona jest u stóp szczytu Profilitis Ilias i w odległości 7,5 km od Firy. Idealne miejsce na spacery wąskimi uliczkami i z piękną cykladzką zabudową. Z twierdzy można podziwiać całe Santorini

OIA

Jedna z najczęściej fotografowanych greckich wiosek na świecie. Słynie ze swojej wyjątkowej architektury, domów kapitańskich. Dla każdego odwiedzającego Santorini na dłużej niż jeden dzień obowiązkowy jest zachód słońca z punktu widokowego na dawnej twierdzy weneckiej. Idealne miejsce na romantyczny spacer poza godzinami szczytu ruchu turystycznego.


EMPORIO

Jedna z większych wiosek na wyspie w odległości 12 km od Firy. Jednocześnie centrum handlowe Santorini, gdzie miejscowi na co dzień robią zakupy. Taką funkcję to miejsce pełni od dawna, bo jej nazwa znaczy po grecku handel. W pobliżu znajduje się 8 starych, zabytkowych młynów.

KAMARI

Największy kurort na Santorini z bogatą infrastrukturą dla turystów. Miejscowa plaża ma ciemny, gruby piach i jest jedną z najpopularniejszych na Cykladach.

KOKKINI
PARALIA

Nazwa oznacza dosłownie Czerwona Plaża. Miejsce robi wrażenie na każdym odwiedzającym. Czerwone, powulkaniczne skały z czerwonymi kamieniami tworzą niesamowity kontrast z kolorowymi parasolami plażowymi i figurami ludzi.


EPISKOPI
(MESA) GONIA

Znajduje się u podnóża najwyższego szczytu na wyspie - Profotis Ilias. Słynie przede wszystkim z XI-wiecznego kościoła poświęconego Zaśnięciu Matki Bożej. Warto pospacerować po wiosce ze względu na stare wille i domy oraz odwiedzić jedną z winiarni

Galeria

Nasze
Hotele

wycieczki
fakultatywne

Santorini - od wschodu do zachodu
ok. 50 EUR dorosły
ok. 25 EUR dziecko
Santorini kusi swoim pięknem. Człowiek chce przysiąść na dłużej, by podelektować się jej urokiem. Dlatego doskonałą propozycją jest mieć w zasięgu wzroku całą wyspę. Ten dzień rozpoczniemy na najwyższym szczycie Profitis Ilias, skąd po raz pierwszy zobaczymy Santorini w pełnej okazałości. Zachłyśnięci jej uroda pojedziemy przez pierwszą stolicę wyspy –Pyrgos do lokalnej winiarni, gdzie spróbujecie Państwo win z których wyspa słynie i które od kilkuset lat są głównym produktem eksportowym Santorini, co napawa dumą jej mieszkańców. Zabierzemy Was też na zachodnią część wyspy, byśmy mogli zwiedzić obecna stolicę. Spacer wąskimi uliczkami Firy zauroczy z pewnością każdego. Będzie czas by napić się kawy na tarsie na zboczu kaldery, która w takich okolicznościach przyrody smakuje inaczej. Dzień zakończymy w Oia, miejscu, które zna każdy z materiałów promujących Grecję i które przyciągają miliony turystów kazdego roku. Będzie szansa by zrobić własne zdjęcie-pocztówke słynnych na cały świat błekitnych kopuł i oczywiscie zobaczyć jeden z najpiękniejszych zachodów słońca na świecie.Ten dzień z pewnościa dopełni Wasz pobyt na tej magicznej wyspie.

Rejs - jak wulkan gorący
Tylko u nas
ok. 45 EUR dorosły
ok. 25 EUR dziecko
Wyprawa na wulkan to zdecydowanie obowiązkowy punkt w programie wakacji na Santorini. Historia archipelagu wyglądałaby zupełnie inaczej gdyby nie wielki wybuch w 1612 r. P.n.e. To niesamowita okazja by podczas jednego dnia nacieszyć się pięknem aż czterech wysp spośród pięciu składających się na Archipelag Santorini. Kąpiel w gorących źródłach przy Palea Kameni, wspinaczka do 3 czynnych kraterów na wulkanie Nea Kameni to dopiero połowa tego co mamy do zaoferowania. Nasz dzień dopełni pobyt na drugiej zamieszkanej wyspie Thirassia, gdzie będzie można spróbować przysmaków lokalnej kuchni, a chętni pokonają 250 schodów by dostać się do jedynej miejscowości na wyspie zamieszkanej przez raptem 300 osób. Kulminacyjnym momentem wycieczki będzie rejs dookoła kaldery, podczas którego zobaczycie to czym szczyci się Grecja Oia, Imerovigli Fira od strony morza. Gwarantujemy, że te zpierajęce dech w piersiach widoki pozostaną w Waszej pamięci na zawsze. Odbywa się w dowolny dzień w jezyku angielskim

Gwarancja bezpiecznych wakacji

z Grecos

O nas
18
SEZONÓW
bezpiecznych
wakacji
PONAD
MILION
zadowolonych
Klientów
BLISKO
250
HOTELI
w ofercie
25 MLN PLN
sumy gwarancyjnej
wakacji