miniPRZEWODNIK EVIA


Przewodnik po Evii


Idealny
jeden dzień

Najpierw kawa w kafejce z widokiem na morze i góry w wiosce Steni. Jadąc drogą wśród lasów, zatrzymaj się gdzieś po drodze, by w piekarni kupić placek z fetą. Włócząc się po Evii, możesz natknąć się na małe plaże otoczone skałami. Wieczór spędź w jednej z wiosek na zachodnim wybrzeżu, delektując się dobrym jedzeniem i winem.

Atrakcje
turystyczne

PLAŻA
LEFKANDI

Dwukilometrowa piaszczysta plaża z tawernami położona pomiędzy Chalkidą i Eretrią.

KYMI

Miejscowość położona na wysokim klifie, skąd obserwować można wspaniałą panoramę Morza Egejskiego.

SMOCZE DOMY
DRAKOSPITO

Czyli domy w górach, zbudowane z kamieni, a nawet głazów. Nikt nie wie, jak wniesiono je na szczyt.

GÓRSKIE
WYCIECZKI

Ze względu na ukształtowanie terenu Evia jest idealnym miejscem dla miłośników trekkingu i pieszych wycieczek.

MIEJSCA, KTÓRE
WARTO ODWIEDZIĆ
CHALKIDA

To stolica wyspy. Współczesne, tętniące życiem miasto z nabrzeżem pełnym tawern i kawiarni. Można stąd obserwować ciekawe zjawisko pływów morskich. Warto odwiedzić twierdzę Karambamba – doskonały punkt widokowy. Warta polecenia jest też wizyta w miejscowym muzeum archeologicznym.

STENI

Malownicza górska wioska położona na obrzeżach Dirfis, najwyższej góry na Evii. Odwiedzających zachwyca dzika przyroda z górskim, rwącym potokiem.

ERETRIA

Miasto już w VIII w. p.n.e. było potęgą morską. Jego nazwa pochodzi od słowa „erepo”, czyli wiosłować. Dziś możemy tam podziwiać m.in. starożytny teatr, świątynię Apollina czy Izydy.


EDIPSOS

Jedno z najstarszych i najpopularniejszych uzdrowisk w Grecji, od czasów antycznych słynące z leczniczych źródeł. Dziś można tam podziwiać neoklasyczne sanatoria i centra hydroterapii świadczące usługi na najwyższym poziomie. Miasteczko zachwyca swoim położeniem – to idealne miejsce na długie spacery.

Galeria

Nasze
Hotele

Wycieczki
fakultatywne

Ateny - zachwycająca stolica
ok. 50 EUR os. dor.
ok. 25 EUR dziecko
Zwiedzanie stolicy Grecji, jednego najstarszych miast, kolebki cywilizacji, filozofii i sztuki należy potraktować wręcz jak obowiązek. Na początek zwiedzimy Akropol, święte wzgórze. Monumentalne Propyleje, Partenon czy Erechtejon do dziś zachwycają miliony turystów swoim pięknem, elegancja, doskonałością. Potęga myśli technicznej starożytnych Greków w zasięgu wzroku. Postój na Kalimarmaro, antycznym stadionie, arenie pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich. Podczas objazdu zobaczymy okazałe ruiny świątyni Zeusa Olimpijskiego widowiskową zmianę warty przy Grobie nieznanego Żołnierza na placu Syntagma, ateńską trylogię, czyli trzy najbardziej okazałe budynki XIX wieku – Akademia, Uniwersytet i Biblioteka Narodowa. Wolny czas w uroczej dzielnicy Plaka, położonej u stóp Akropolu na udane zakupy czy dobry grecki obiad w jednej z tawern. Wizyta w Narodowym Muzeum Archeologicznym, jedno z najciekawszych na świecie. Niesamowita, wciągająca podróż w czasie. Maska Agamemnona, sztylet mykeński, cykladzkie figurki Idole, amfora z Dipylonu, Frasiklia, Zeus z przylądka Artemizjon, Stela Hegesa to tylko kilka z eksponatów, które zachwycają, wzbudzają podziw i wzruszają.
Smaki Evii
ok. 27 EUR os. dor.
ok. 13,5 EUR dziecko
Aby poczuć smak Evii, przejedziemy do Avlonari, gdzie poprzez udział w warsztatach poznamy kulturę i sposób życia w regionie. Zwiedzający będą mogli poznać grecki, oryginalny przepis na baklavę, ale sami ją przygotują i zabiorą ze sobą. Następnie udajemy się malowniczą trasą w kierunku północno –wschodniego wybrzeża na jedną z piękniejszych plaż Evii, plaża Kalamos, gdzie malowniczo położone dwie małe zatoczki z turkusowymi wodami i białym piaskiem pozwolą na zasłużony relaks! Po wodnych szaleństwach, kąpielach morskich i plażowaniu będzie czas na prawdziwą grecką ucztę w tawernie.
Delfy - w pępku świata
ok. 65 EUR os. dor.
ok. 32,5 EUR dziecko
Całodniowa wycieczka do jednego z najważniejszych sanktuariów starożytnej Grecji. Bliskie spotkanie z mitologią i historią. Trasa przejazdu wiedzie przez słynne Teby, Beocję, które od czasów antycznych były ważnymi ośrodkami rolniczymi, monumentalne góry Parnas. Delfy to dla starożytnych Greków pępek, czyli środek świata. Miejscowa wyrocznia, na czele której stała kapłanka Pytia decydowała o losach państw, miast, ustanawiała prawo. Bogactwo i siła Delf wzbudzały szacunek, strach przed potężną siłą Apollina. Delfy są jak księga, ale z marmuru, która dostarcza nam wiele informacji o starożytnej Grecji. A okazałe budowle Skarbca Ateńczyków, świątyni Apollona czy teatru nie pozwalają nikomu przejść koło nich obojętnie. W muzeum zobaczymy m.in. Sfinksa z Naxos, okazałe płaskorzeźby, które dekorowały Skarbiec Syfnijczyków, słynnych bliźniaków z Argos czy Woźnicę, jeden z najpiękniejszych posągów klasycznej Grecji. Przejazd przez wioskę Arachova, zimową stolicę Grecji, przerwa na posiłek i powrót do hoteli.
Chalkida nocą
ok. 25 EUR os. dor.
ok. 12,5 EUR dziecko
Pierwszym punktem wycieczki jest lokalna winiarnia, która zdobyła wiele międzynarodowych nagród. W tym miejscu mamy okazje zapoznać się z technikami tłoczenia wina, jego przechowywania oraz skosztować lokalne trunki. W Chalkidzie zaczynamy od Zamku Karababa, skąd roztacza się przepiękny widok na zatokę. Jeśli szczęście nam dopisze obejrzymy unikalne zjawisko zmiany kierunku wody, która co 6 godzin zmienia kierunek i wiruje jak w pralce. Widoki to jednak nie jedyna atrakcja, jaka na nas czeka, w stolicy. Można tutaj beztrosko spacerować malowniczą promenadą podziwiając architekturę budynków mieszkalnych, Jednym z nich jest z nich jest zbudowany na skale Czerwony Dom. Z trzech stron otoczony morzem, w kształcie litery U jest prawdopodobnie najpiękniejszą częścią promenady Chalkida. Miasto jest też świetnym miejscem na zrobienie zakupów czy zjedzenie pysznej kolacji wzdłuż nadmorskiego bulwaru. Wieczorami stolica Evii tętni życiem a lokalne knajpki wypełnione są uśmiechniętymi ludźmi, którzy odpoczywają po kolejnym upalnym dniu.
3 magiczne wyspy - Paros, Hydra i Egina
Plażowanie
ok. 110 EUR os. dor.
ok. 55 EUR dziecko
Niepowtarzalna okazja zwiedzenia trzech wysp w ciągu jednego dnia! Piękny całodniowy rejs po zatoce Argosarońskiej Morza Egejskiego. Wypłyniemy z Pireusu i w kierunku Poros. Ta niewielka wysepka słynie z plantacji cytryn. Dotrzemy do jej stolicy, która prezentuje się znakomicie od strony morza. Tam będziemy mieli czas wolny na spacer wąskimi uliczkami miasteczka, aby wejść na punkt widokowy i delektować się pięknymi krajobrazami. Na kolejnej wyspie – Hydra - zakazany jest ruch samochodów, motocykli, a nawet rowerów. Jedyny środek lokomocji to osiołek. W latach 60. minionego stulecia była mekką dla artystów. Słynie ze swojej architektury willowej. Wspólny spacer po mieście wśród okazałych domów, kościołów, a do tego bogata roślinność, błękitne morze ładują każdego odwiedzającego pozytywną energią. Ostatnia z trzech wysp ma najbogatszą historię i najwięcej do pokazania. Niemożliwe wydaje się, że w starożytności była ona potęgą zdolną do rywalizacji z Atenami. Eginejczycy handlowali z całym śródziemnomorskim światem, jako pierwsi wprowadzili system monetarny, szczycili się wieloma sportowcami. Dziś wyspa żyje głownie z turystyki, ponieważ jest masowo odwiedzana w weekendy przez Ateńczyków oraz plantacji pistacji. W malowniczej stolicy można udać się na ciekawy spacer, aby podziwiać XIX wieczne budynki. Z pewnością jednak warto pojechać do antycznej świątyni Afai, poświęconej kreteńskiej nimfie i zbudowanej 60 lat wcześniej niż Partenon w Atenach.
Egina- wyspa pistacjowa
Rejs Odkrywanie Grecji Spotkanie z historią Tylko u nas Plażowanie Rodzinnie
ok. 65 EUR os. dor.
ok. 32,5 EUR dziecko
Wyobraź sobie wyprawę do przystani z urokliwymi, wąskimi uliczkami , cudownymi plażami, a przede wszystkim zadziwiające szmaragdowym kolorem kryształowo czyste morze. Życzliwi ludzie i historia... To właśnie Egina - bezcenny klejnot Wysp Sarońskich, ulubienica bogów i Ateńczyków. Godzinny rejs z Pireusu dzieli nas od sielskiej atmosfery i oazy spokoju. Wyspa, która kojarzy się przede wszystkim ze smakiem pistacji- prawdziwym skarbem i najgorętszym towarem eksportowym wyspy ma sporo do zaoferowania. Podczas naszej wędrówki odwiedzimy llasztor świętego Nektariosa, który czaruje bielą swych murów, a obok dominuje bryła największego w Grecji kościoła. Zobaczymy Paleochorę, wyludnioną miejscowość z IX wieku wzniesioną jako ochronę przed atakami piratów. Oczywiście zawitamy też do antycznej świątyni Afai, uznawanej za pierwowzór dla ateńskiego Partenonu na Akropolu. Malownicze widoki na wyspę i Zatokę Sarońską gwarantowane! Po dniu pełnym wrażeń i pięknych widoków zatrzymamy się na plaży Agia Marina, aby zażyć morskiej kąpieli.

Mapa

Standard All inclusive Przy plaży Klub delfinki Wyłącznie w Grecos Dziecko pobyt gratis lub zniżka MAX. Liczba os. w pokoju (w tym dorośli)*
*Dzieci do 2 lat nie wlicza się w maksymalną liczbę osób w pokoju

Gwarancja bezpiecznych wakacji

z Grecos

O nas
900 TYS.
zadowolonych
Klientów
14
SEZONÓW
bezpiecznych
wakacji
PONAD
270
HOTELI
w ofercie
72 MLN PLN
sumy gwarancyjnej
wakacji