miniPRZEWODNIK KOS


Przewodnik po Kos


„Przyjedźcie na jagnięcinę z ryżem” Nie ma lepszych posiłków niż te przygotowywane ze świeżych miejscowych składników. Do tego specyficzny wyspiarski klimat i widok na morze. Właśnie tak jadają Grecy Nikos Papakonstantinou jest właścicielem cenionej i znanej na wyspie restauracji Oromedon. Położona w wiosce Zia z przepięknym widokiem na okolicę i morze, od lat słynie z wyśmienitych tradycyjnych dań przygotowywanych z miejscowych składników. Jednym z popularnych smakołyków jest jagnięcina z ryżem. Jagnię faszeruje się ryżem przyprawioNikos Papakonstantinou,
właściciel restauracji

IDEALNY
JEDEN DZIEŃ

Rejs na pobliską wyspę Nissyros – dziewiczą oazę ciszy i spokoju. Jej najbardziej malownicze wioski – Mandraki i Nikia – słyną z tradycyjnej architektury, bielonych, kamiennych domów. W centrum miasta jest uroczy plac, gdzie wieczorami mieszkańcy i turyści raczą się specjałami kulinarnymi z licznych tawern. We wschodniej części wyspy znajdują się aktywne źródła termalne. Idealną pamiątką z Nissyros jest lokalny napój Soumada z migdałów i miodu, małe konserwowe pomidory i kapary, a także ręcznie haftowane wyroby.

ATRAKCJE
TURYSTYCZNE

ASKLEPION

to starożytne centrum medyczne w pobliżu miasta Kos, tutejsi lekarze byli także kapłanami. Miasto pochodzi z pierwszej połowy III w. p.n.e., zostało zbudowane po śmierci słynnego starożytnego greckiego medyka – Hipokratesa – na cześć boga zdrowia i medycyny Asklepiosa. Ze wzgórza roztacza się malowniczy widok na miasto Kos.

WIOSKA ZIA

z tej małej, pięknej wsi ukrytej wśród bujnych lasów i strumyków, położonej na zboczach góry Dikeos, rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na całą wyspę Kos, szczególnie podczas zachodów słońca.

KEFALOS

urocza miejscowość słynąca z wąskich uliczek i tradycyjnej architektury greckich wysp.

MIASTO KOS

zobaczycie w nim architekturę starożytną, średniowieczną i współczesną. Można tu podziwiać zarówno tureckie świątynie, weneckie budynki, jak i zamek rycerzy św. Jana. Jego mocne mury obronne chroniły mieszkańców wyspy przed ciągłymi atakami piratów.

MIEJSCA, KTÓRE
WARTO ODWIEDZIĆ
MIASTO KOS

Stolica i główny port wyspy. Miasto łączy różne style architektoniczne ze starożytności, średniowiecza i współczesności. Tureckie świątynie i weneckie budynki są dobrze zachowane i wtopione w bujną zieleń. Wzdłuż głównej ulicy znajdziecie liczne kawiarnie, tawerny, restauracje i sklepy, a także kluby muzyczne.

PSALIDI

Nieduża, typowo turystyczna miejscowość położona na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy, w pobliżu miasta Kos. Malownicze widoki i spokojna okolica zachęcają do spacerów i rowerowych przejażdżek. Na plaży miłośnicy sportów wodnych będą mogli oddać się swoim pasjom

TIGAKI

Popularna miejscowość wypoczynkowa położona na północnym wybrzeżu Kos, w odległości ok. 12 km od stolicy wyspy. To tętniące życiem letnisko znane jest przede wszystkim z krystalicznie czystych wód morskich i długiej, piaszczystej plaży. Panują tu świetne warunki do uprawiania windsurfingu, żeglarstwa i nurkowania


MARMARI

Mały nadmorski kurort z nielicznymi sklepikami i typowymi tawernami, między Tigaki i Mastichari. Słynie z najpiękniejszych plaż na północnym wybrzeżu Kos. Na słonym jeziorze graniczącym między Tigaki a Marmari można obserwować flamingi. Idealne miejsce dla pragnących spokojnego wypoczynku.

MASTICHARI

Niewielka, nadmorska miejscowość rybacka z piękną, piaszczystą plażą oraz ze wspaniałymi widokami na pobliskie wyspy Kalymnos i Pserimos, na które można popłynąć z tutejszego portu. Największym atutem tego miejsca jest szeroka, piaszczysta plaża ciągnąca się na zachód od centrum miasteczka. Miejscowość szczególnie polecana dla osób pragnących spokojnego wypoczynku.

KARDAMENA

Jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na wyspie. Są tu malowniczy port, nadmorska promenada z licznymi barami, tawernami i restauracjami oraz wąska, choć długa piaszczysto-żwirowa plaża, na której można korzystać z wielu sportów wodnych. Dzięki możliwości zażywania różnorodnych rozrywek przybywają tu głównie młodzi ludzie.


Galeria

Nasze
Hotele

Wycieczki
Fakultatywne

Turcja – Bodrum - Saint Tropez Wschodu
ok. 32 EUR dorosły
ok. 16 EUR dziecko
W przeszłości znane jako Halikarnas, miasto Bodrum jest dziś jednym z najczęściej odwiedzanych kurortów w Turcji. W czasie wycieczki poznamy historię wzniesionej przez Joannitów twierdzy św. Piotra, dowiemy się czym było Mauzoleum – jeden z siedmiu cudów świata antycznego i przekonamy się jak wspaniała panorama rozciągała się przed widzami starożytnego teatru. W centrum złotniczym zapoznamy się z oryginalnym wzornictwem tureckim, a na miejscowym targu spróbujemy swoich sił w targowaniu. Bodrum nie można opuścić bez skosztowania tureckiego kebaba, chałwy czy lokum.

Egejska przygoda - Trzy wyspy
ok. 45 EUR dorosły
ok. 25 EUR dziecko
Niesamowita gratka! Trzy wyspy w ciągu jednego dnia! I to jakie! Kalymnos – odwiedzimy tam pracownię poławiaczy gąbek, zjemy lunch i pospacerujemy po miasteczku Pothia. Plati – bezludna wyspa, gdzie będzie czas na kąpiele morskie oraz zjeżdżanie do wody z pokładu statku. Pserimos – z uroczą zatoczką, drobnym i jasnym piaskiem oraz turkusową wodą jest idealnym miejscem na plażowanie. Egejska przygoda to idealny pomysł na połączenie zwiedzania z relaksem oraz kąpielami morskimi i słonecznymi.

Nissiros - wyspa jak wulkan gorąca
ok. 42 EUR dorosły
ok. 21 EUR dziecko
Krótki rejs dzieli Kos od innego świata – wyspy, która według mitologii przygniata giganta Polyvotisa. Niesamowita wycieczka dla wielbicieli natury i zjawisk geologicznych. Nissiros jest wulkaniczną wyspą z jednym z największych na świecie kraterów hydrotermalnych. Dla chętnych - możliwość zejścia w głąb krateru. Wrażenie robi również architektura i klimat miasteczka portowego Mandraki, z niskimi domami, wąskimi uliczkami, uroczymi placami. Dominują kolory czarnej lawy, czerwonej rdzy i białego pumeksu. Mieszkańcy wyspy słyną z radosnego charakteru, mają opinię ludzi potrafiących się cieszyć z życia. Warto ulec choć na chwilę atmosferze wyspy.

Rejs po zachód słońca
Tylko u nas
ok. 49 EUR dorosły
ok. 25 EUR dziecko
Wycieczka odbywa się w najbardziej dzikim obszarze wyspy - na półwyspie Kefalos. Z tutejszego portu kapitan Janis zabierze Was w rejs po spokojnej zatoce Kamari. Oczekiwanie na porę zachodu słońca będzie okazją do wspólnego wędkowania. Pierwszą osobę, która złowi rybę, nagradzamy niespodzianką! Na pokładzie serwujemy lokalne wino, sok i wodę. Załoga dba o rodzinną, pozytywną atmosferę w czasie rejsu. Zachód słońca obserwować będziecie przy Przylądku Krikelous, a chwilę później dobijemy do plaży Sarakinos, gdzie czeka Was grecka kolacja pod rozgwieżdżonym niebem. Nie zabraknie greckiej sałatki, oliwek, grillowanego mięsa oraz specjalności kapitana – domowej kiełbasy z lokalnymi przyprawami. Po kolacji rozpocznie się zabawa taneczna. Kapitan Janis, przy dźwiękach greckiej muzyki, nauczy Was tradycyjnych, wyspiarskich tańców. Z pewnością nie pominie słynnego tańca sirtaki, znanego jako zorba. Warto ulec beztroskiej atmosferze rejsu z kapitanem Janisem!
Smaki i zapachy wyspy Kos
Tylko u nas
ok. 65 EUR dorosły
ok. 33 EUR dziecko
Wspaniała propozycja dla osób chcących posmakować Kos. Wycieczkę rozpoczniemy od zwiedzania pierwszej stolicy wyspy Kos, gdzie odwiedzimy tradycyjny młyn, dom oraz piekarnię. Będzie też czas na rozkoszowanie się zapierającym dech w piersiach widokiem na zatokę Kamari i smakowanie lokalnych produktów. Następnie udamy się do miejsca, gdzie pawie i koty żyją w zgodzie, a gęsty las iglasty, daje ożywczy cień. Po krótkim odpoczynku jadąc w stronę wioski Zia, zatrzymamy się na degustacje lokalnego wina. W Zia poznamy sekrety greckiej gospodyni i zobaczymy, jak przygotować prawdziwą musakę.
Wieczór grecki
ok. 44 EUR dorosły
ok. 22 EUR dziecko
Impreza dla lubiących atmosferę greckiej zabawy! Na początek odwiedzimy uroczą wioskę Zia, gdzie zobaczymy jeden z najpiękniejszych zachodów słońca na wyspie. Potem czeka Was kilkugodzinny pokaz tańców z różnych regionów w lokalnej tawernie, gdzie zostaną zaserwowane tradycyjne dania greckiej kuchni. Będziecie mogli nauczyć się sirtaki czy balos sirtos, a wino będzie lało się strumieniami…

Wielka Grecka Wycieczka
Tylko u nas
ok. 42 EUR dorosły
ok. 21 EUR dziecko
Całodzienną wycieczkę rozpoczniemy od wizyty w stolicy wyspy. Miasto Kos oczarowuje swoimi zabytkami i atmosferą. Zwiedzimy Asklepion – dawną świątynię boga Asklepiosa oraz starożytny szpital. W malowniczej górskiej wiosce Zia zapoznamy się z lokalnymi wyrobami. Odwiedzimy również twierdzę Antimachia, wzniesioną przez rycerzy Joannitów. Zatrzymamy się na półwyspie Kefalos, gdzie będzie można zrobić piękne zdjęcia. W drodze powrotnej posmakujemy miodu tymiankowego, z którego słynie wyspa Kos.

Gwarancja bezpiecznych wakacji

z Grecos

O nas
16
SEZONÓW
bezpiecznych
wakacji
PONAD
MILION
zadowolonych
Klientów
BLISKO
250
HOTELI
w ofercie
70 MLN PLN
sumy gwarancyjnej
wakacji