Przewodnik

CYPR


Poznaj region

Cypr

Poznaj region

Na Cyprze narodziła się bogini Afrodyta. Wyłoniła się z piany morskiej i na muszli została przez Zefiry przeniesiona do Pafos. Wyspa nie zapomniała o swojej patronce i poświęciła jej kilka świątyń. Cypr kusi nie tylko mitologią, ale także słońcem, które świeci tu 330 dni w roku. Na długich, piaszczystych plażach można wypocząć lub uprawiać sporty wodne. Zimą natomiast na amatorów śnieżnych szaleństw czekają góry Troodos z doskonale przygotowanymi trasami.

Cypr Cypr Cypr Cypr Cypr Cypr Cypr Cypr Cypr
Cypr Cypr Cypr Cypr Cypr Cypr Cypr Cypr Cypr

Cypr w skrócie

Krystaliczne lazurowe morze

Słońce 330 dni w roku

Jaskinie morskie

Skalne mosty

Bogata historia sprzed 10 000 lat

Rozrywkowa Ayia Napa

Piaszczyste rajskie plaże

Pobierz przewodnik

Idealny jeden dzień

Idealny jeden dzień

Dzień rozpocznij obowiązkową filiżanką kawy po cypryjsku. Przed południem błogo wypoczywaj na jednej z przepięknych plaż w popularnym kurorcie Ayia Napa, gdzie możesz rozkoszować się błękitem wody, rajskimi widokami oraz wspaniałym piaskiem. Gdy zgłodniejesz, wybierz się do tawerny na tradycyjne meze. To różnorodne przekąski podawane na małych – ale jakże licznych! – talerzach. Z pełnym brzuchem rusz na spotkanie z Afrodytą do Petra tou Romiou, legendarnego miejsca narodzin greckiej bogini. Następnie skieruj się do Pafos, ok. 25 km na północ wzdłuż wybrzeża, aby na jednej z zacisznych plaż w pobliżu miasta podziwiać najpiękniejszy zachód słońca na wyspie.

Wycieczki lokalne

Wycieczki lokalne

Spotkanie z historią

Spotkanie z historią

Zwiedzanie zabytków – najwspanialszych okolicznych atrakcji. Przeżyjesz bliskie spotkanie z historią i mitem. Obejrzysz antyczne budowle, akropole, miasta, bizantyjskie klasztory, średniowieczne twierdze, muzea i inne pamiątki przeszłości.

Rodzinne

Rodzinne

Celem wycieczek rodzinnych jest pokazanie najmłodszym, że zwiedzenie jest fajne. Na tych wyprawach dorośli i dzieci kierują się swoim własnym programem. Rodzice mają czas na zwiedzanie, zakupy, wypicie kawy. Mogą skupić się na sobie, wiedząc, że ich pociechy bawią się pod profesjonalną opieką naszych animatorów, którzy w ciekawy sposób przybliżają im Grecję!

Plażowanie

Plażowanie

Podczas wycieczki robimy przerwę na odpoczynek na najpiękniejszych plażach. Pamiętaj o kostiumie lub kąpielówkach i ręczniku.

Tylko u nas

Tylko u nas

Ekskluzywne wycieczki dostępne tylko dla klientów Grecosa. Nasz zespół przygotowuje ofertę specjalnie dla Ciebie: łączymy zwiedzanie z relaksem i opakowujemy to w piękne widoki.

Rejs

Rejs

Zachwycające morskie wycieczki.

VIP - tylko dla ciebie

VIP - tylko dla ciebie

Jeżeli nie lubisz zwiedzania w dużej grupie i chcesz odkrywać kameralne miejsca bez tłoku, w gronie rodziny czy z paczką znajomych, to mamy coś właśnie dla Ciebie! Luksusowy samochód lub minibus, osobisty pilot lub przewodnik, specjalnie wybrane restauracje, elegancki jacht albo wygodna łódka. Poproś naszego rezydenta o wyreżyserowanie najpiękniejszej trasy.

Odkrywaj

Odkrywaj

Hellada oczami Grecosa to wycieczki fakultatywne po poszczególnych wyspach. Pokażemy Ci prawdziwą Grecję od kuchni – jej codzienność, ludzi, jedzenie i tradycje. Przekonasz się, że jeśli chodzi o sztukę czerpania radości z życia, Grecy nie mają sobie równych.

SPACER Z MITEM I HISTORIĄ

Skorzystaj z niesamowitej okazji połączenia nadmorskiego spaceru, wspaniałych, zapierających dech w piersiach widoków z historią tak niezwykłego i starego miejsca, jakim jest Cypr. Zobacz miasto-królestwo Curium z XII wieku i grecko-rzymski amfiteatr. Sprawdź, czy bazylika z Pafos była tak imponująca, jak o niej mówią, zobacz, gdzie wyszła z piany bogini Afrodyta i zachwyć się tym, co odkryjesz w słynnym, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO Parku Archeologicznym w okolicach Pafos.

Czas trwania cały dzień

Więcej

CYPR OD PODSZEWKI

Wczuj się w unikalną atmosferę i niezwykłe tętno życia Cypru. Odkryj różnorodność krajobrazu i zachwyć się miastami i wioskami wraz z ich charakterystycznymi smakami i zapachami. Zobacz przepiękną świątynię św. Łazarza w Larnace, skosztuj wina z cypryjskich odmian winogron w Winnicy Christoudia i zachwyć się typowym, śródziemnomorskim mezdes w niewielkiej, lokalnej tawernie. Niech Twoje kubki smakowe oszaleją! Uruchom wszystkie zmysły i sprawdź kunszt słynnych, ręcznie robionych koronek ze wsi Lefkara.

Czas trwania cały dzień

Więcej

PERŁY PÓŁNOCY — TAJEMNICE FAMAGUSTY

Odkryj najpiękniejsze skarby Cypru. Wybierz się na wycieczkę po fascynujących miejscach na północnym krańcu wyspy. Odwiedź Salaminę, starożytne miasto z niezwykłą historią, a później zobacz niesamowitą Varoshę — „miasto duchów”, strefę, która opuszczona i nietknięta pozostaje już od ponad 40 lat. W Famaguście usłyszysz historię wyspy i zawikłane losy cypryjskich władców oraz odwiedzisz zbudowaną w XIV w., gotycką, spektakularną katedrę św. Mikołaja. Przy okazji zobaczysz przepiękne, stare miasto podczas spaceru po centrum.

Czas trwania cały dzień

Więcej

ZACHWYT W WIELKIM MIEŚCIE

Wybierz się do tureckiej części Cypru i sprawdź jakie tajemnice kryje jedyna, podzielona pomiędzy dwa kraje stolica — Nikozja. Wybierz się na spacer ruchliwymi ulicami miasta, zaobserwuj kontrasty, sprawdź, czym różnią się światy: grecki i turecki. W Kerynii idź prosto do malowniczego portu, zachwyć się kolorowym i pełnym łódek nabrzeżem, a potem odwiedź starożytną twierdzę, z której rozciąga się imponujący widok na miasto i Morze Śródziemne. Dzień zakończ w wiosce Bellapais, przechadzając się wśród jej urokliwych ulic i domów.

Czas trwania cały dzień

Więcej

BŁĘKITNA LAGUNA I NIEZWYKŁE „MIASTO DUCHÓW”

Zdecyduj się na niesamowitą morsko-lądową wyprawę, której nie zapomnisz. Zobacz wschodnią część Cypru, przepływając „zieloną granicę” między grecką i turecką częścią wyspy. Z punktu widokowego w Famaguście rzuć okiem na niesamowite „miasto-widmo” — Varoshie i poznaj jej fascynującą historię, a potem zanurz się w uliczkach tej zakazanej strefy. Po tych przeżyciach napij się kawy i przespaceruj starą częścią miasta Famagosta podziwiając weneckie pozostałości. Wskocz na statek i zachwyć się plażami, klifami i jaskiniami wschodniego wybrzeża, by w końcu zażyć kąpieli w idealnie lazurowych, krystalicznych wodach Błękitnej Laguny, gdzie czeka Cię idealny relaks po ekscytującym dniu.

Czas trwania cały dzień

Więcej

WIELKA CYPRYJSKA WYCIECZKA

Udaj się na jedną z najbardziej niezapomnianych, intymnych i trochę idyllicznych wypraw po lasach, górskich wioseczkach, bezdrożach i miejscach nieodkrytych przez turystyczny świat. Odwiedź niezwykłą Zaporę Dipotamos i wioskę Lefkara, znaną z produkcji przepięknych koronek. W ciszy lasu Mesa Potamos zachwyć się górskim wodospadem z lodowatą wodą spływającą po stromym klifie. W wiosce Lofou odpocznij w tradycyjnym kafenionie przy filiżance cypryjskiej kawy i w otoczeniu niesamowitej architektury z kamienia. Po wszystkim rozkoszuj się pysznym lunchem w jednej z górskich tawern.

Czas trwania cały dzień

Więcej

W STRONĘ SŁOŃCA - RAJSKI REJS KATAMARANEM

Poczuj relaks i błogość podczas rejsu komfortowym katamaranem. Pływaj po wodach Morza Śródziemnego, czując na twarzy morską bryzę, a na skórze gorące słoneczne promienie. Zobacz najpiękniejsza zakamarki cypryjskiego wybrzeża, klify i morskie jaskinie przy Cape Grecko, słynne Blue Lagoon czy tajemnicze Miasto Duchów. Zrelaksuj się podczas kąpieli w krystalicznie czystej wodzie lub uracz się posiłkiem w formie bufetu.

Czas trwania pół dnia

Więcej

ZŁOTA GODZINA — REJS W STRONĘ ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA

Wyrusz na morską przygodę obfitującą w pełne emocji momenty, romantyczne chwile i przepiękne widoki. Drewniany pokład „Aerosa” delikatnie Cię ukołysze, niosąc po falach wzdłuż wybrzeży Protaras we wschodnio-południowej części Cypru. Po powitalnym drinku rozsiądź się wygodnie i oglądaj „miasto duchów” Famagustę, Zatokę Figową, Zatokę Konnos i urocze nadmorskie kościółki. Zobacz Pirackie Jaskinie i słynny Most Miłości na półwyspie Capo Greco. Znajdzie się też czas na odświeżającą kąpiel w lazurowych wodach oszałamiającej Błękitnej Laguny. Po wszystkim delektuj się przekąskami w barze na statku i obserwuj „złotą godzinę” — spektakularne widowisko zachodzącego słońca, topiącego się w morskich falach. Ten widok zostanie z Tobą na długo.

Czas trwania wieczór

Więcej

BAJECZNY REJS WZDŁUŻ CAPE GRECKO

Wyrusz na morską przygodę obfitującą w pełne emocji momenty, romantyczne chwile i przepiękne widoki. Drewniany pokład „Aerosa” delikatnie Cię ukołysze, niosąc po falach wzdłuż wybrzeży Protaras we wschodnio-południowej części Cypru. Po powitalnym drinku rozsiądź się wygodnie i oglądaj „miasto duchów” Famagustę, Zatokę Figową, Zatokę Konnos i urocze nadmorskie kościółki. Zobacz Pirackie Jaskinie i słynny Most Miłości na półwyspie Capo Greco. Znajdzie się też czas na odświeżającą kąpiel w lazurowych wodach oszałamiającej Błękitnej Laguny. Po wszystkim delektuj się przekąskami w barze na statku i korzystaj z pięknego dnia na morzu.

Czas trwania pół dnia

Więcej

RAJSKI REJS ŁODZIĄ I FASCYNUJĄCY, PODWODNY ŚWIAT

Ten rejs będzie niezapomniany — odważ się i wskakuj na pokład! Ruszamy z mariny w mieście Larnaka, od razu szykuj się na niesamowite przeżycia, bo na tej wyprawie możesz podziwiać świat nad wodą i pod wodą. Zanurkuj, by obejrzeć sławny wrak statku „Zenobia”, pływaj wśród czerwonych klifów i niesamowitych jaskiń oraz w pobliżu siedliska morskich orłów. Bądź uważny — być może uda Ci się spotkać delfiny! Zanim zanurzysz się w czyste i lazurowe wody Błękitnej Laguny, zachwycaj się widokami z pokładu. Ayia Napa, Capo Greco, Most Miłości i Pirackie Jaskinie tylko czekają, żeby Cię oczarować. W porze obiadowej rozsmakuj się w pysznych, świeżych, lokalnych potrawach z grilla (i nie tylko), typowych dla cypryjskiej kuchni. W drodze do Protaras rzuć okiem na tajemnicze „miasto duchów” Famagustę, a potem przechowuj te przeżycia w postaci wspaniałych wspomnień.

Czas trwania pół dnia

Więcej

TYLKO DLA DOROSŁYCH

EKSKLUZYWNY REJS

Rejs luksusowym jachtem ,tylko dla dorosłych. Muzyka na pokładzie, schłodzony szampan, soczyste owoce , wifi ,lunch i napoje bez limitu. Relax w czystej postaci dla najbardziej wymagających , opcja all inclusive.

Czas trwania pół dnia

Więcej

PIRACKA PRZYGODA NA MORZU — AHOJ »CZARNA PERŁO«!

Ruszaj na prawdziwą piracką przygodę i koniecznie weź całą rodzinę! Na pokładzie statku pomyśleliśmy o najmłodszych uczestnikach wyprawy — przygotowaliśmy całą masę zabaw w pirackich klimatach (malowanie twarzy, pirackie mapy, poszukiwania skarbów i wiele innych). Gdy dzieci będą zajęte zabawą, rodzice mogą rozkoszować się wspaniałym rejsem po Morzu Śródziemnym z widokami na południowo - zachodnie wybrzeże oraz lunchem i napojami podawanymi na statku. W dodatku podczas rejsu dostępne jest darmowe WI-FI. Czy może istnieć lepszy relaks?

Czas trwania pół dnia

Więcej

TYLKO DLA DOROSŁYCH

WINO, ZIOŁA I CYPRYJSKI FOLK

Wybierz się na wycieczkę pełną zapachów i smaków, tych prawdziwych, tych unikalnych i od wieków tak bardzo cypryjskich. W wiosce Arsos spróbuj lokalnego wina, zjedz śniadanie w pobliskim kafeneio i zachwyć się „kawą po grecku”. Rzuć okiem na wyspę z kamiennego, średniowiecznego mostu Tzelefos, a później skieruj się prosto w góry Troodos, aby podziwiać oszałamiające widoki. Po odwiedzeniu starego klasztoru Kykkos spróbuj pobudzających wszystkie zmysły ziół i herbat z wioski Mandria.

Czas trwania cały dzień

Więcej

AFRODYTA, MŁODE WINO I STARY ŚWIAT

Zobacz niezwykłe zakątki Cypru, spotkaj się z historią i mitem. W drodze z Pafos sprawdź, jak stara jest bizantyjska architektura świątyni Ayia Paraskevi. Rzuć okiem na starożytny amfiteatr w Kourionie, z którego rozciąga się imponujący widok na Zatokę Akriotiri. W klasztorze Świętego Krzyża podziwiaj wspaniały, stary ikonostas, a zaraz potem delektuj się winami w lokalnej winnicy u podnóży gór Troodos. Tuż po degustacji sprawdź mityczne miejsce narodzin greckiej bogini miłości Afrodyty, czyli Petra tou Romiou.

Czas trwania cały dzień

Więcej

SER, OSIOŁKI I CYPRYJSKIE KORONKI

Połącz miejski gwar ze spokojem i sielanką wiejskiego życia na niesamowitej wycieczce przez cypryjskie smaki. Odwiedź słynny bizantyjski kościół św. Łazarza w Larnace, wypij typową, grecką kawę na wyjątkowej promenadzie Finikoudes, która oszałamia palmami i orzeźwia morską bryzą. We wsi Skarinou sprawdź, jak się mają osiołki i zobacz, jak się tworzy cypryjski ser haloumi. Koniecznie spróbuj tego wyjątkowego i popularnego przysmaku. Zostań na obiedzie! Zaraz po nim udaj się do Lefkary, by podziwiać słynne, cypryjskie koronki.

Czas trwania cały dzień

Więcej

SPACER Z MITEM I HISTORIĄ

60€ / 35€

CYPR OD PODSZEWKI

70€ / 45€

PERŁY PÓŁNOCY — TAJEMNICE FAMAGUSTY

55€ / 40€

ZACHWYT W WIELKIM MIEŚCIE

72€ / 50€

BŁĘKITNA LAGUNA I NIEZWYKŁE „MIASTO DUCHÓW”

90€ / 55€

WIELKA CYPRYJSKA WYCIECZKA

85€ / 55€

W STRONĘ SŁOŃCA - RAJSKI REJS KATAMARANEM

65€ / 32€

ZŁOTA GODZINA — REJS W STRONĘ ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA

30€ / 20€

BAJECZNY REJS WZDŁUŻ CAPE GRECKO

70€ / 35€

RAJSKI REJS ŁODZIĄ I FASCYNUJĄCY, PODWODNY ŚWIAT

75€ / 35€

TYLKO DLA DOROSŁYCH

EKSKLUZYWNY REJS

89€ / -€

PIRACKA PRZYGODA NA MORZU — AHOJ »CZARNA PERŁO«!

49€ / 29€

TYLKO DLA DOROSŁYCH

WINO, ZIOŁA I CYPRYJSKI FOLK

90€ / -€

AFRODYTA, MŁODE WINO I STARY ŚWIAT

68€ / 42€

SER, OSIOŁKI I CYPRYJSKIE KORONKI

70€ / 50€

Grecja jest naszą pasją. Chcemy zarazić nią każdego! Dlatego przygotowaliśmy ofertę wycieczek fakultatywnych, których program co roku ulepszamy i wzbogacamy - kroimy na miarę potrzeb turysty. Nie ma lepszego sposobu na odkrycie ciekawych miejsc oprawionych opowieściami przewodnika!

warunki uczestnictwa

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

PÓŁWYSEP AKAMAS

Poprzecinany wzdłuż i wszerz ścieżkami półwysep zachwyca zdecydowanie najpiękniejszymi na Cyprze Zachodnim okolicami.

KLASZTOR KYKKOS

Męski klasztor położony na górze Kykkos w paśmie gór Troodos. Jego dumą jest pokryta 24-karatowym złotem, zdobiona srebrem i perłami ikona Madonny namalowana przez św. Łukasza.

KOURION

Powstałe w II w. antyczne miasto z całkowicie odrestaurowanym grecko-rzymskim teatrem oraz rzymskim domem Eustoliosa z najwcześniejszymi chrześcijańskimi mozaikami.

NIKOZJA

Stolica wyspy, przez którą od 45 lat przebiega granica – Zielona Linia – oddzielająca część północną (turecką) i część południową (grecką). Otoczona wspaniałym weneckim murem starówka, zachwyca labiryntem brukowanych uliczek i zapachem kwitnących bugenwilli. W mieście znajduje się kilka wartych odwiedzenia muzeów.

PAFOS

Malownicze miasto z parkiem archeologicznym, w którym znajdują się mozaiki określane mianem najpiękniejszych na świecie. Można tu również obejrzeć pręgierz św. Pawła, przy którym biczowano apostoła za szerzenie nowej wiary, oraz ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki z IV w. Całe miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

AYIA NAPA

Jeden z najpopularniejszych kurortów południowej części Cypru. W miasteczku kwitnie życie nocne, a w okolicy można wypocząć na piaszczystej plaży Nissi.

PÓŁWYSEP AKAMAS

Poprzecinany wzdłuż i wszerz ścieżkami półwysep zachwyca zdecydowanie najpiękniejszymi na Cyprze Zachodnim okolicami.

KLASZTOR KYKKOS

Męski klasztor położony na górze Kykkos w paśmie gór Troodos. Jego dumą jest pokryta 24-karatowym złotem, zdobiona srebrem i perłami ikona Madonny namalowana przez św. Łukasza.

KOURION

Powstałe w II w. antyczne miasto z całkowicie odrestaurowanym grecko-rzymskim teatrem oraz rzymskim domem Eustoliosa z najwcześniejszymi chrześcijańskimi mozaikami.

NIKOZJA

Stolica wyspy, przez którą od 45 lat przebiega granica – Zielona Linia – oddzielająca część północną (turecką) i część południową (grecką). Otoczona wspaniałym weneckim murem starówka, zachwyca labiryntem brukowanych uliczek i zapachem kwitnących bugenwilli. W mieście znajduje się kilka wartych odwiedzenia muzeów.

PAFOS

Malownicze miasto z parkiem archeologicznym, w którym znajdują się mozaiki określane mianem najpiękniejszych na świecie. Można tu również obejrzeć pręgierz św. Pawła, przy którym biczowano apostoła za szerzenie nowej wiary, oraz ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki z IV w. Całe miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

AYIA NAPA

Jeden z najpopularniejszych kurortów południowej części Cypru. W miasteczku kwitnie życie nocne, a w okolicy można wypocząć na piaszczystej plaży Nissi.

Zobacz więcej
czytaj więcej na blogu

Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

Opieka rezydenta Grecos

Klienci Grecosa objęci są opieką polskiego rezydenta, który służy radą w odkrywaniu Grecji, dba o bezpieczny i niezakłócony przebieg wakacji, sprawną organizację przylotu i wylotu oraz pomaga we wszelkich nieoczekiwanych sytuacjach. W niektórych hotelach obsługa rezydencka odbywa się telefonicznie.

Czas przelotu

 • Polska-Cypr – ok. 3-4 godz.
 • Czas lokalny: czas polski plus 1 godz.
 • Powierzchnia: 9 251 km².
 • Ludność: 1,26 mil.

Ceny w sklepach

 • sałatka grecka – od 4 EUR,
 • spaghetti – od 5 EUR,
 • mussaka, pizza – od 6 EUR,
 • danie mięsne z dodatkami – od 6 EUR,
 • owoce morza – od 8 EUR,
 • piwo – od 2 EUR,
 • lampka wina – od 1,5 EUR,
 • butelka wina – od 5 EUR,
 • napoje chłodzące – od 1,5 EUR,
 • kawa i herbata – od 2 EUR.

Napięcie w gniazdkach

230 V

Języki

grecki, angielski

Wynajem samochodu

Aby podczas wakacji wynająć samochód i odkrywać Grecję w swoim tempie, zapraszamy do kontaktu z Twoim Rezydentem na miejscu. Mamy szeroką ofertę aut w różnych kategoriach, w atrakcyjnych cenach i z pełnym ubezpieczeniem.

Komunikacja

 • cena biletu od 2 EUR.
 • cena taksówki ok. 3 EUR/1 km.

Wycieczki lokalne

W celu rezerwacji wycieczki lokalnej lub aby zapoznać się z pełną ich ofertą i terminami – skontaktuj się z Twoim Rezydentem podczas spotkania informacyjnego, dyżuru lub telefonicznie. Liczba miejsc na wycieczki jest ograniczona.

Widok

Cypr, Cypr - Region Larnaki

Gwarancja bezpiecznych wakacji

z Grecos

O nas
19
SEZONÓW
bezpiecznych
wakacji
PONAD
MILION
zadowolonych
Klientów
BLISKO
250
HOTELI
w ofercie
80 MLN PLN
sumy gwarancyjnej
wakacji